Pamięć traconą z wiekiem można odzyskać
Utrata pamięci związana z wiekiem nie jest nieodwracalna. Badania prowadzone przez naukowców z Scripps Research Institute na Florydzie wskazują, że pracę odpowiedzialnych za tak zwaną pamięć średnioterminową neuronów można skutecznie stymulować.
Zabawa neuronami
Eksperymenty na młodych i dojrzałych muszkach owocowych pokazały, że podobnie jak w przypadku myszy i ludzi, owady te w miarę starzenia się odczuwają wyraźne pogorszenie pamięci. Utratę zdolności zapamiętywania w skali kilku godzin (odpowiadającą u muszek pamięci średnioterminowej) udało się powiązać z zakłóceniami działania konkretnych komórek nerwowych. Co jeszcze ciekawsze, okazało się, że stymulacja tych neuronów może wiekowym muszkom pamięć przywrócić.
Naukowcy badali u muszek pamięć węchową. Kojarzyli konkretny zapach z impulsem elektrycznym. Takie działania zapisują się w pamięci krótkotrwałej owada, sięgającej pół godziny, pamięci średnioterminowej przechowywanej przez kilka godzin i pamięci długotrwałej, sięgającej kilku dni. U starszych muszek zauważono zaburzenia pamięci średnioterminowej i zidentyfikowano neurony, których nieprawidłowe działanie się do tego przyczynia. By sprawdzić, czy uda się te neurony pobudzić, modyfikowano muszki tak, by te połączenia nerwowe można było uaktywniać przez zmianę temperatury. Metoda okazała się skuteczna i owady odzyskały pamięć.
Poprawa pamięci u człowieka jest możliwa
Procesy biochemiczne, które odpowiadają za zapamiętywanie, są u muszek bardzo zbliżone do tych, które obserwujemy u znacznie bardziej złożonych organizmów, w tym człowieka. Dlatego badania prowadzone na muszkach z dużym prawdopodobieństwem dadzą się wykorzystać w staraniach o poprawę naszej własnej pamięci. Badacze z Florydy sugerują, że znalezienie odpowiednich połączeń nerwowych u człowieka może pozwolić na podobną stymulację, która powinna przynieść analogiczne skutki. Jeśli tak by się stało, o przywracaniu uciekającej z wiekiem pamięci można by myśleć całkiem realnie.