"Parahawking" - latanie z drapieżnikami

Takie widoki jeszcze niedawno były dostępne jedynie dla wybranych. Dziś „parahawking” staje się coraz popularniejszy i pozwala szybować wraz z dzikimi ptakami.

sęp
sępEast News
"Parahawking" pozwala zbliżyć się do drapieżnych ptaków na wyciągnięcie ręki
"Parahawking" pozwala zbliżyć się do drapieżnych ptaków na wyciągnięcie rękiEast News

"Parahawking" wymyślony przez ornitologa Scotta Masona, aby pokazać trudną sytuację dzikich ptaków Azji łączy w sobie dawne metody, jakimi posługiwali się sokolnicy z nowoczesną techniką paralotniarstwa.

W tym sporcie obie strony - obserwowana i obserwująca korzystają z rosnących prądów ciepłego powietrza, aby szybować wysoko nad ziemią.

- Dzięki tym prądom ptaki są w stanie unosić się godzinami na dużych wysokościach i latać na ogromnych dystansach nie męcząc się - mówi Scott Mason.

I dodaje:

- My jako paralotniarze, wykorzystujemy tą samą zdolność do unoszenia się w prądach termicznych. To doskonała symbioza. Możemy oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku z bliska.

Parahawking in Nepal - Amazing!

Leczenie

Ornitolog nie lata z dzikimi ptakami dla przyjemności - większość gatunków, które spotyka w powietrzu, to gatunki znajdujące się na skraju wyginięcia, czy to z powodu działalności człowieka, czy też licznych chorób. Loty mają nie tylko pozwolić na zbadanie zachowania ptaków, ale też na ich zaszczepienie.

W czasie lotu Mason podaje ptakom kawałki mięsa, które są nasączone lekami i witaminami. Najbardziej zagrożone są azjatyckie sępy, które są praktycznie na granicy wymarcia z powodu specyfiku o nazwie diklofenak - leku przeciwzapalnemu powszechnie podawanemu zwierzętom hodowlanym w praktycznie całej Azji.

Podobnie sprawa ma się z sępem afrykańskim, którego populacja spadła o 99 procent w ciągu ostatnich 15 lat. Z różnych przyczyn zginęło około 40 milionów ptaków, które spełniają bardzo ważną rolę w ekosystemie, "sprzątając" padłe zwierzęta.

Na ratunek

"Parahawking" to nie tylko leczenie. Każda firma organizująca loty z dzikimi ptakami oddaje część dochodów na rzecz ratowania drapieżników. W Nepalu od każdego lotu odprowadzana jest kwota 1000 rupii. Sezon na oglądanie ptaków w ich naturalnym środowisku trwa od października do kwietnia.

"Parahawking"
"Parahawking"
"Parahawking"
"Parahawking"
+6
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas