"Pomnik kaczki" na Marsie? Zdjęcie z łazika Curiosity podbija sieć

"Marsjańska kaczka" ma przekrzywioną głowę osadzoną na krótkiej szyi, która prowadzi do korpusu. 22 października 2022 marsjański łazik Curiosity sfotografował intrygującą skałę na zboczach góry Mount Sharp na Czerwonej Planecie. Ty też na zdjęciu widzisz "kaczkę"?

Od czasu pierwszych misji NASA badających Czerwoną Planetę w mediach społecznościowych trwa prawdziwy wyścig pasjonatów na dostrzeganie w wyglądzie marsjańskich skał kształtów ludzi, zwierząt lub popularnych przedmiotów. Najnowsze zdjęcie z tej serii wykonał łazik Curiosity. Za jego pomocą NASA od kilku tygodni bada okolice góry Mount Sharp, która tworzy centralny szczyt pośrodku krateru Gale. Według ekspertów NASA w zamierzchłych czasach krater znajdował się pod wodą, która z czasem wyparowała. Przez kolejne miliardy lat wiatry i burze piaskowe wpływały na kształt kamieni, tworząc niezwykłe formacje skalne o fantazyjnych kształtach.

Reklama

Na jednym ze zdjęć NASA wykonanych przez Curiosity 22 października dociekliwy internauta dopatrzył się w wyglądzie jednej ze skał "pomnika kaczki". Zdjęcia z miejsca zrobiły karierę w mediach społecznościowych.

To nie pierwszy raz, kiedy na publikowanych przez NASA zdjęcia z Marsa internauci dopatrują się w skałach kształtów zwierząt. Wcześniej na fotografiach powierzchni Czerwonej Planety "dostrzeżono" mysz, kota czy węża.

Pareidolia czyli mózg nas oszukuje

Dostrzeganie znanych kształtów twarzy, sylwetek lub przedmiotów w przypadkowych szczegółach tworzonych przez naturę jest bardzo dobrze znane w psychologii. Zjawisko to nosi nazwę "pareidolii" i wynika z cechy naszego mózgu, który stara się odnaleźć w pozornym chaosie szczegółów otoczenia znany kształt. Najczęściej chodzi o symboliczne ludzkie twarze, których zarysy dostrzegane są na wielu zdjęciach.

Na wszystkich kontynentach są skały, które dzięki pareidolii zrobiły karierę jako pomniki zwierząt. W kształcie skały w parku Sehlabathebe dostrzeżono zwierzę z puszystym ogonem.

Dopatrywanie się kształtów ludzkich twarzy, zwierząt czy przedmiotów w marsjańskich skałach zaczęło być bardzo popularne wraz z pojawieniem się wyraźnych zdjęć powierzchni Czerwonej Planety, które zaczęła dostarczać NASA. O tym, jak bardzo warto być ostrożnym wiedzą wszyscy, którzy zachwycali się słynną "marsjańską twarzą" sfotografowaną przez sondę Viking 1 w 1976 roku.

Po latach okazało się, że oczy, nos i usta po prostu zniknęły. Burze piaskowe i erozja sprawiły, że z czasem "twarz" zamieniła się w kolejną, banalną skałę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Mars | pareidolia | fotografia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy