Rower bez łańcucha i inne polskie wynalazki

Rower bez łańcucha, który składa się w ułamku sekundy, samobieżny odkurzacz do liści czy niepalne pianki poliuretanowe to próbka polskich wynalazków, których autorów nagrodzono na zagranicznych targach i wystawach.

Jest szybszy i wygodniejszy - mówi o rowerze bez łańcuch jego wynalazca
Jest szybszy i wygodniejszy - mówi o rowerze bez łańcuch jego wynalazca© Panthermedia

Lepiej dostosowany do człowieka

Jednocześnie tłumaczy, że jego konstrukcja "niweluje wpływ zmiennych momentów sił, które występują podczas pedałowania i działają na układ kierowniczy", co ułatwia utrzymanie kierunku jazdy i zachowanie równowagi nawet bez użycia rąk.

"Wszystkich wyprzedzam"

Rower przyniósł Markowi Jurkowi złoty medal podczas 63. Międzynarodowych Targów "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" (iENA) w Norymberdze w 2011 r. Medal i dyplom z tych targów Jurek (podobnie jak kilkunastu innych nagrodzonych za granicą Polaków) odebrał w poniedziałek w Warszawie od prezesa Agencji Promocyjnej Inventor (która reprezentowała go na zagranicznych targach) Wojciecha Kółeczko oraz prezesa Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszka Rafalskiego.

Przypominają zwykły styropian

W ich produkcji wykorzystano poliglicerynę, która jest produktem ubocznym w produkcji biopaliw, co "obniża koszty produkcji pianki i pozwala zagospodarować odpady" - tłumaczyła Danowska. Wyjątkową trwałość nowej piance nadał nanonapełniacz na bazie glinokrzemianu warstwowego.

- Sztywne pianki to materiał idealny do izolacji budynków. Mają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jako że są materiałem samogasnącym, w razie pożaru ograniczają emisję toksycznych gazów, a przy tym hamują rozprzestrzenianie się ognia. Ich cena jest niższa lub porównywalna z cenami pianek dostępnych dziś na rynku - opowiadała Danowska. Poinformowała, że projektem zainteresowani są przedsiębiorcy z Japonii.

- Z nadejściem jesieni wielu administratorów parków miejskich i właścicieli prywatnych ogrodów ma problem z liśćmi leżącymi na trawnikach. Sam co roku musiałem sporo grabić. Postanowiłem więc wynaleźć samobieżny odkurzacz do liści - opowiadał w rozmowie z PAP. - Urządzenie jeździ po trawniku podobnie jak kosiarka-traktorek, ale zamiast noża ma dwa wałki zbierające liście. Zbiera liście suche, przegniłe i zbite. Później je rozdrabnia i zasysa do worka.

"Wsiąść i jechać"

- Nie ma jednak urządzenia, na które można by było wsiąść i jechać. Mój wynalazek może pracować na większych terenach bez zmęczenia - podkreślił.

Wśród nagrodzonych za granicą polskich wynalazców, którzy w poniedziałek odbierali medale, znaleźli się też m.in. autorzy projektu "Inteligentny System Kompleksowej Identyfikacji Pojazdów - ISKIP" z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie (złoty medal iENA, srebrny medal wstawy ARCA w Zagrzebiu), Michał Skałecki z Politechniki Wrocławskiej - autor projektu "Symulator kotła parowego z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych" (laureat III edycji Konkursu Akademii Młodego Wynalazcy) czy Karol Kowalczuk z Politechniki Warszawskiej z projektem "Lampa przeciwmgielna" (Laureat I edycji Konkursu Akademii Młodego Wynalazcy).

PAP - Nauka w Polsce

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas