Rumunia: za studia zapłacą w bitcoinach

Rumuński uniwersytet zastosuje innowacyjny sposób płatności za studia /123RF/PICSEL
Reklama

Od lipca br. 11 tysięcy studentów będzie mogło zapłacić za swoje studia w kryptowalutach. Takie rewolucyjne rozwiązanie przyjął Lucian Blaga University w Sybinie, w środkowej Rumunii. Jest to pierwsza taka uczelnia wyższa, która wyszła z pomocną ręką do przyszłych studentów. Administracja uniwersytetu widzi wiele korzyści płynących z takiej formy płatności.

Lokalny start-up Elrond (skojarzenie z tolkienowskim bohaterem być może jest trafne, bo rumuński odpowiednik także "wyczarował" już niejedno) będzie pośredniczącym operatorem płatności. Firma obsługuje technologie blockchain takie jak Bitcoin czy Ethereum.  

Studenci będą płacić w systemie Elrond, a następnie na podstawie specjalnej umowy pomiędzy firmą a uniwersytetem wirtualne pieniądze będą "przewalutowane" na rumuńskie leje i zasilą konto uczelni wyższej.

Uczelniane władze widzą w kryptowalutach wiele zalet, m.in. niższe koszty korzystania z takich technologii, niż w przypadku tradycyjnych transakcji bankowych, które najczęściej są obciążone dodatkowymi prowizjami uderzającymi w portfele rumuńskich studentów.

Reklama

Ponadto dla uniwersytetu umożliwienie takiego sposobu opłacania studiów powinno przyciągnąć więcej studentów do Sybina. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy "klimat studiowania" ograniczono do sfery wirtualnej. W związku z czym coraz mniej pojawia się kandydatów na studia.

Dyrektor generalny firmy Elrond również nie szczędzi pozytywnych słów na temat tej współpracy. Jest zadowolony z tego, że jego start-up może zaoferować studentom dostęp do technologii, która obiecuje znaczący wpływ na społeczeństwo przyszłości, nie tylko w Sybinie, ale także dalej poza granicami Rumunii.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rumunia | bitcoin | studenci | kryptowaluta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy