Samochody wodorowe Grupy Polsat Plus z pierwszym milionem przejechanych kilometrów

Pierwszy milion szybko stuknął. To właśnie tyle kilometrów przejechały już samochody wodorowe, które należą do Grupy Polsat Plus. Zerowa emisja dwutlenku węgla i zdolność oczyszczania powietrza to cechy pojazdu, które idealnie wpasowują się w ekologiczną misję Grupy. Już wkrótce spółka PAK PCE należąca do Grupy Polsat Plus rozpocznie w Koninie produkcję zielonego wodoru, który będzie dostarczany do stacji tankowania wodoru.

Warto zaznaczyć, że stacje z Grupy Polsat Plus pod marką NESO działają już w Warszawie i Rybniku, a w planach jest budowa kolejnych w kilku miastach Polski. To nie wszystko, bo Grupa Polsat Plus produkuje również w swojej fabryce w Świdniku autobusy wodorowe NesoBus, które jeżdżą w Rybniku, a kolejne zostały zamówione przez Chełm i Gdańsk.

Reklama

Ponad 150 elektryków wodorowych!

Statystyki mówią same za siebie. Grupa Polsat Plus posiada już ponad 150 elektrycznych samochodów wodorowych, a dokładniej są to Toyoty Mirai oraz Hyundai Nexo. W ostatnich dniach pojazdy przejechały pierwszy milion kilometrów. Pojazdy te są w 100 procentach ekologiczne, a do tego mają coraz to większe zastosowanie we flocie Grupy Polsat Plus. Pojazdy są wyposażone w innowacyjny napęd oparty na technologii wodorowych ogniw paliwowych, które nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji. Zielone paliwo wodorowe zmienia się w ogniwie paliwowym w energię elektryczną, dzięki połączeniu wodoru z tlenem. Jedynym produktem ubocznym ekologicznego napędu jest para wodna.

Pojazdy nie tylko nie emitują spalin, ale również oczyszczają powietrze. Ogniwa paliwowe samochodów wodorowych potrzebują do pracy czystego powietrza, dlatego ich system napędowy został wyposażony w specjalny filtr katalityczny. Włókna, z których wykonany jest filtr, wychwytują cząsteczki zanieczyszczeń, w tym dwutlenek siarki, tlenki azotu i cząstki stałe PM 2.5. W ten sposób milion kilometrów przejechanych samochodami wodorowymi zapewniło aż 470 milionów litrów oczyszczonego powietrza. 

Liczby robią wrażenie

Przedstawiając to obrazowo - jest to ilość czystego powietrza, którą 100 osób zużywa przez  rok. Zastąpienie samochodów spalinowych w Grupie Polsat Plus pojazdami wodorowymi zmniejszyło również emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 127 ton. Taką ilość CO2 5 tys. drzew musiałoby pochłaniać przez rok.

Jak wygląda tankowanie takich samochodów? Trwa to zaledwie kilka minut, po czym można przejechać ponad 600 km. Obecnie działają dwie stacje wodorowe - w Warszawie i Rybniku, a wkrótce powstaną kolejne. Grupa Polsat Plus jest zaangażowana w rozbudowę infrastruktury tankowania zielonego wodoru i jest zdecydowana kontynuować tę ekologiczną inicjatywę, przyczyniając się do rozwoju zrównoważonej mobilności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grupa Polsat Plus | Hyundai | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy