Sargus owczarz: W USA wyłowiono rybę o ludzkich zębach

Dla ludzi, którzy mniej znają życie mórz to może być ogromne zaskoczenia. Co więcej, mogą podejrzewać tę rybę o jakąś mutację. U brzegów USA wyłowiono bowiem rybę o ludzkich zębach - to sargus owczarz.

Wygląda doprawdy niesamowicie, jakby ktoś zamontował do rybiej paszczy ludzkie szczęki. Zęby tego zwierzęcia do złudzenia przypominają te, które szczotkujemy co rano i wieczór. I nie dzieje się to bez powodu.

Rybę o ludzkich zębach pokazała Janette Pier w Nag's Head w Karolinie Północnej na wschodnim, atlantyckim wybrzeżu. Nieco się przestraszyła, ale niepotrzebnie. To zwierzę Amerykanie nazywają sheepshead fish, czyli w tłumaczeniu - rybą owczą. Jej polska nazwa brzmi sargus owczak albo sargus owczarz, a powszechnie po polsku nazywana jest... owczarkiem.

Reklama

Ryba o ludzkich zębach to sargus owczarz

To krewni spożywanej chętnie przez ludzi dorady, ryby z rodziny prażmowatych, które charakteryzują się bocznie spłaszczonym ciałem i bardzo częstym hermafrodytyzmem, czyli mają i męskie, i żeńskie narządy płciowe. Żyją w bentalu, czyli bliżej dna. Tam szukają pokarmu, a często są nimi twarde fragmenty organizmów morskich, takich jak koralowce, gąbki, jeżowce i inne, jak również muszle i skorupy mięczaków oraz skorupiaków.

To właśnie do odrywania kawałków tego pożywienia służą takie zęby. Za ich pomocą ryby dobierają się do smakowitych części dobrze zabezpieczonych przed nimi organizmów morskiego dna czy rafy koralowej. Podobne uzębienie mają zresztą ryby należące do zupełnie innych grup, ale żywiące się w zbliżony sposób, chociażby rogatnice. Potrafią łatwo miażdżyć i rozrywać zdobycz.

Mogą też boleśnie ugryźć, zatem łapanie takich ryb jest ryzykowne. Sargus owczarz pogryzł już wiele nurków i wędkarzy, zwłaszcza że to ryba duża. Ma nawet 80 cm długości.

Radosław Nawrot

Zobacz również:

Tłumy nad Morskim Okiem. Takiej sytuacji jeszcze nie było

Wspólna walka przeciwko zanieczyszczaniu środowiska maseczkami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: radosław nawrot | ciekawostki | ryby | zwierzęta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama