Słoń jak żywy! Nietypowa skała na islandzkiej wyspie

Chociaż wygląda na efekt pracy w programie do obróbki zdjęć, w rzeczywistości nie ma na tej fotografii cienia manipulacji. Skała do złudzenia przypominająca swoim kształtem słonia znajduje się na islandzkiej wyspie Heimaey.

Skała w kształcie słonia na wyspie Heimaey
Skała w kształcie słonia na wyspie HeimaeyEast News

Heimaey to miejscowość leżąca na wyspie o tej samej nazwie. Wyspa, wchodząca w skład archipelagu Vestmannaeyjar, znajduje się siedem kilometrów na południe od wybrzeża Islandii.

Miliony ptaków i słoń

Chociaż niewielka i zamieszkała przez niespełna 4500 mieszkańców, Heimaey ma spore znaczenie dla Islandii. Właśnie tam znajduje się największy port rybacki kraju. Sporą część wyspy, poza portem i miasteczkiem, zajmuje lotnisko i pole golfowe.

Symbolem nierozerwalnie związanym z wyspą jest maskonur zwyczajny. Ten charakterystyczny ptak szczególnie upodobał sobie tę lokalizację i wielokrotnie przebija populacją liczbę mieszkańców. Szacuje się, że wyspę w celach rozrodczych każdego lata odwiedza nawet osiem milionów ptaków!

Islandzka wyspa znana jest również z pięknych okoliczności przyrody. Wizytówką Heimaey jest m.in. skała do złudzenia przypominająca swoim kształtem słonia. I chociaż na zdjęciach wygląda, jakby była efektem pracy w Photoshopie, istnieje naprawdę i nie ma w sobie nic z działań grafika.

Maskonur zwyczajny - symbol wyspyWikimedia Commonsdomena publiczna

Kataklizm z 1973 roku

Z historią wyspy, pozornie idylliczną, wiążą się tragiczne w skutkach wybuchy wulkanów. Do ostatniego groźnego kataklizmu doszło 23 stycznia 1973 roku. Po erupcji wulkanu Eldfell lawa zniszczyła dużą część wyspy, poważnie zagrożony był miejscowy port.

Mieszkańcy mieli dużo szczęścia - zginęła tylko jedna osoba, reszta ludności uciekła w bezpieczną część wyspy lub wskoczyła do łodzi i odpłynęła daleko od brzegu. Udało się również ocalić port. Pozostałości erupcji w postaci rozległych pól lawowych są widoczne na Heimaey do dziś.

Wyspa Heimaey obecnie123RF/PICSEL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas