Takiego domu jeszcze nie widzieliście... Wygląda jak wijący się wąż

W wiosce Shoolagiri w Indiach pracownia architektoniczna Wallmakers stworzyła jedyny w swoim rodzaju dom. Elementy budynku wiją się wokół drzew i skał na terenie, który początkowo traktowany był jako niezdatny do osadzenia na nim jakiegokolwiek obiektu.

Ten dom jest naprawdę niesamowity
Ten dom jest naprawdę niesamowity123RF/PICSEL

Ten niesamowity dom powstał na życzenie inwestora, który widział potencjał w pozornie nieprzyjaznym środowisku dla budowy domu. Jednak firma Wallmakers podjęła się zadania stworzenia niepowtarzalnego budynku, który nie tylko zachwyca swoją oryginalnością, ale i jest bardzo funkcjonalny.

Ten dom to jedyny w swoim rodzaju obiekt. Częściowo osadzony jest na stromym i skalistym terenie. Dzięki oryginalnemu spojrzeniu na tę przestrzeń udało się uzyskać niesamowite efekty. Jak mówi założyciel studia, klient po prostu chciał wykorzystać dostępne mu ziemie i zamieszkać na nich.

Architekci przy tworzeniu projektu inspirowali się krajobrazem, wymiary zostały zdeterminowane przez rozmieszczenie skał i drzew. Cały obiekt natomiast ma współgrać z otoczeniem, dopełniać go, a nie zdominować. Twórcom zależało na tym, aby dom wtopił się w krajobraz

Wijący się dom

Najbardziej charakterystycznymi elementami budynku są jego kręte ściany i korytarze. To one sprawiają, że całość wygląda jak wijący się pod skałami wąż. Twórcy określili go mianem chuzhi, co w języku malajalam oznacza wir.

I właśnie takie skojarzenia na pierwszy rzut oka może przywoływać konstrukcja. Chociaż może się wydawać, że elementy powstały przypadkowo, to wszystko ma tu swoje dokładnie przemyślane miejsce. Każda ze spirali została starannie dopasowana do warunków panujących na terenie, co wyklucza powstanie chaosu.

Innowacyjność wężowej konstrukcji

Co ciekawe, materiał, z którego zbudowano wspomniane spirale, częściowo stanowią plastikowe butelki wypełnione betonem. Butelki zostały rozmieszczone na terenie budowy, a następnie murarze przykryli je rodzajem mokrej zaprawy, która wygląda podobnie do ubitej ziemi. Ściany konstrukcji natomiast zostały wykonane za pomocą techniki budowlanej łączącej glinę, piasek, słomę i wodę.

Wszelkie otwory domu zostały zamknięte za pomocą szkła bądź siatki, aby dać wrażenie otwartości przestrzeni jak pod baldachimem, jednocześnie zapewnia to stałą wentylację. Podłoga wyłożono drewnem z odzysku. Inną interesującą właściwością tego niezwykłego domu jest to, że niektóre spiralne elementy rozdwajają się, tworząc meble, na przykład praktyczne szafki czy siedzenia. Reszta wnętrz została uzupełniona plecionymi dodatkami.

W Japonii zakwitły wiśnie. Dla mieszkańców to czas radościAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas