Reklama

Za świstek papieru ktoś zapłacił 12,6 miliona dolarów. Rekord na aukcji w USA

Karta kolekcjonerska z wizerunkiem amerykańskiego bejsbolisty Mickey'a Mantle'a z 1952 r. została sprzedana za astronomiczną kwotę 12,6 miliona dolarów. To rekord wszech czasów dla aukcji pamiątek sportowych.

Warto przejrzeć stare szuflady, czy nie ma tam małych kartoników z podobiznami gwiazd amerykańskiego bejsbola. Jeśli trafi się nam unikatowy egzemplarz, to będziemy ustawieni do końca życia, bo te pozornie nic niewarte kartoniki kiedyś kupowane przez dzieci potrafią być warte miliony dolarów.

O rekordowej kwocie uzyskanej na aukcji przedmiotów sportowych poinformował właśnie dom aukcyjny Heritage Auctions. Anonimowy nabywca zapłacił 12,6 miliona dolarów za mały kartonik, który w USA nazywają "kartą kolekcjonerską". Jest na niej wizerunek legendarnej gwiazdy amerykańskiego bejsbola Mickey'a Mantle`a. Mantle przez 17 lat grał dla New York Yankees i trafił na listę największych sław tej gry, czyli "Baseball Hall of Fame" w 1974 roku. Rekordowa karta z jego wizerunkiem pochodzi z jego debiutanckiego sezonu i została wyprodukowana przez giganta kart kolekcjonerskich Topps.

Reklama

Karta z Mantle'em jest szczególnie cenna, ponieważ jest w fantastycznym stanie. Wart fortunę kartonik został oceniony bardzo wysoko i dostał prawie idealną notę "Mint+ 9,5" wydaną przez ekspertów z Sportscard Guaranty Corporation.

30 lat temu kupił kartonik i tak zarobił fortunę

Sprzedawcą rekordowej karty kolekcjonerskiej jest pasjonat pamiątek sportowych i jednocześnie milioner Anthony Giordano. Zakupił ją w 1991 roku za zawrotną wówczas kwotę 50 tysięcy dolarów. To prawdziwy "biały kruk" dla kolekcjonerów kart z wizerunkami znanych bejsbolistów. Okazało się, że wystarczyło przetrzymać kartę 30 lat, aby jej wartość wzrosła 250 krotnie.

Rekord wszech czasów pobity

W Stanach Zjednoczonych istnieje ogromny rynek kolekcjonerów pamiątek po znanych sportowcach, którzy są gotowi płacić bajońskie kwoty za przedmioty należące do sławnych, sportowych gwiazd. Ostatni aukcyjny rekord należał także do karty kolekcjonerskiej z wizerunkiem bejsbolisty Honus'a Wagner'a, która została sprzedana za 6,6 miliona dolarów w 2021 roku. Karta z Mantle'em zdeklasowała także aukcję słynnej koszulki Diego Maradony "Ręka Boga", za którą fan genialnego argentyńskiego piłkarza zapłacił "zaledwie" 9,3 miliona dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sport | bejsbol | USA | aukcja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy