Żelazna Kolumna z Delhi: 1600 lat bez śladu rdzy

W południowej części stolicy Indii, Delhi znajduje się obiekt, który od lat spędza uczonym sen z oczu. To potężna, żelazna kolumna stojąca przed meczetem Quwway-ul-Islam w kompleksie Qutb. Niegdyś na jej szczycie tkwił posąg hinduskiego bóstwa, obecnie nie dźwiga ona zupełnie nic. Jednak nie to, co znajdowało się na niej budzi podziw i ciekawość, ale fakt, iż stoi tam co najmniej 1600 lat i... w ogóle nie pokryła się rdzą.

article cover
Abbas Idrees/SOPA Images/LightRocketGetty Images

Żelazna Kolumna z Delhi: 1600 lat bez śladu rdzy

Kolumna powstała najprawdopodobniej około roku 400. Niektórzy podejrzewają jednak, że mogło stać się to nawet wcześniej, a inskrypcja jest jedynie pamiątką ustawienia jej w tym miejscu. (zdjęcie wykonane około 1890 roku)
Kolumna ma siedem metrów wysokości i waży sześć ton. Według naukowców badających jej fenomen składa się w ponad 98 proc. z żelaza. Reszta to domieszka fosforu i miedzi.
Niezależnie od uznanej wersji żelazny obiekt ma co najmniej 1600 lat. Od tego czasu z niewyjaśnionych powodów w ogóle nie tknęła go rdza. (rycina z 1877 przedstawiająca część kompleksu Qutb wraz z Kolumną Asoka stojącą nieopodal Żelaznej Kolumny)
Prawdopodobnie to jednak znajdujący się w niej fosfor sprawia, że przez 1600 lat Żelazna Kolumna pozostaje odporna na rdzę.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas