4-dniowy tydzień pracy zwiększa produktywność pracowników o 40 procent

Jeśli od lat marzycie o tym, żeby weekend trwał niemal tyle samo, co tydzień pracy, to musicie przenieść się do Japonii, a konkretniej lokalnego oddziału Microsoftu, który testuje właśnie takie nietypowe rozwiązanie.

Chyba każdy z nas pomyślał kiedyś o tym, jak niesprawiedliwy jest fakt, że musimy pracować 5 dni, a na odpoczynek pozostaje nam tylko dwudniowy weekend. A że dodatkowo dzień pracy najczęściej wykracza już poza 8 godzin (a przynajmniej w niektórych krajach), to nie trzeba długo czekać na efekty wypalenia zawodowego. Są takie miejsca na świecie, gdzie problem ten jest bardzo palący, a jednym z nich jest Japonia, skąd dosłownie co chwilę docierają do nas wieści o kolejnych przypadkach przepracowania czy wręcz wynikających z tego śmierci.

Reklama

Nic więc dziwnego, że to właśnie tam Microsoft zdecydował się na pewien eksperyment. W japońskim oddziale firmy, gdzie pracuje 2300 osób, w ramach programu Work Life Choice Challenge w sierpniu obowiązywał 4-dniowy tydzień pracy. Wszystko po to, by przekonać się, w jaki sposób wpłynie to na produktywność pracowników, którzy docelowo mieli być szczęśliwsi i bardziej wypoczęci. Szybko okazało się, że taki system pracy faktycznie przynosi realne zmiany i poprawia wydajność w wielu aspektach, np. produktywności czy kosztów operacyjnych.

Microsoft podaje, że sprzedaż na pracownika, która była wyznacznikiem produktywności, wzrosła w sierpniu o 39,9%, do tego dodatkowy dzień weekendu sprawił, że koszty opłat za elektryczność zmalały o 23,1%, a można było też zaobserwować o 58,7% mniejsze zużycie papieru do drukowania. Zaskakujące, prawda? Koncern podaje jednak, że jest to również zasługa zmienionego systemu spotkań, które ze względu na ograniczony czas skrócono do 30 minut, a inne niezbędne formalności ustalono przez zdalne konferencje, że wyeliminować niepotrzebne straty czasu.

Eksperyment zachęcił pracowników również do samorozwoju i poprawił relacje rodzinne, nic więc dziwnego, że aż 92,1% uczestników było z niego bardzo zadowolonych. Jak twierdzi szef i CEO Microsoft Japan, Takuya Hirano: - Pracuj krótko, odpoczywaj dobrze i ucz się. To kluczowe, żeby mieć otoczenie pozwalające na poczucie posiadania życiowego celu i mające pozytywny wpływ na wykonywaną pracę. Chcę, żeby moi pracownicy pomyśleli i doświadczyli, że mogą osiągnąć te same rezultaty pracując o 20% mniej. Microsoft zapowiedział już, że za rok o tej samej porze powtórzy eksperyment, ale nie wiadomo jeszcze, czy planuje podobne w innych regionach świata.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy