Australijczycy wydrukowali i puścili w obieg 46 mln banknotów… z błędem!

Jeżeli wydaje się Wam, że macie ciężki dzień w pracy, to pomyślcie sobie, co muszą czuć pracownicy Banku Rezerwy Australii, czyli australijskiego banku centralnego, którzy wydrukowali z literówką 46 milionów banknotów.

Australijczycy wydrukowali i puścili w obieg 46 mln banknotów… z błędem!
Australijczycy wydrukowali i puścili w obieg 46 mln banknotów… z błędem!Geekweek

Oczywiście wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas popełnia błędy, ale ten konkretny jest mocno kompromitujący dla tak ważnej instytucji, w której nad jakością drukowanych banknotów czuwają sztaby ludzi. A mowa o nowym, włączonym do obrotu w październiku, banknocie 50 AUD z wizerunkiem Edith Cowan, czyli pierwszej kobiety-parlamentarzystki w Australii. Nieszczęsna literówka wkradła się zaś do cytatu z jej pierwszej publicznej wypowiedzi na tym stanowisku:

- It is a great responsibilty to be the only woman here, and I want to emphasise the necessity which exists for other women being here (To wielka odpowiedzialność być jedyną kobietą w tym miejscu i chciałabym podkreślić, że obecność innych kobiet jest konieczna) - takie właśnie zdanie z brakującą literą „i” w słowie „responsibility” trafiło na 46 milionów banknotów i co ciekawe udało mu się pozostać niewykrytym przez blisko pół roku!

Dopiero teraz błąd zauważył jeden z użytkowników i w sumie to trudno się temu dziwić, gdyż tekst zapisany jest drobnym maczkiem i wykrycie go wymaga użycia szkła powiększającego. Tak czy inaczej, znalazł się jeden spostrzegawczy obywatel, który wykonał anonimowy telefon do stacji radiowej Triple M, informując o swoim odkryciu, a następnie błąd potwierdził sam Bank Rezerwy Australii - Jesteśmy świadomi błędu i poprawimy go przy kolejnym dodruku.

Niestety wpadka została już nagłośniona i trudno będzie przejść nad nią do porządku dziennego, szczególnie że banknot 50 AUD jest najpopularniejszym w Australii i jak już wspominaliśmy, w samej tylko wersji z października został wydrukowany 46 mln razy. Co prawda takie błędy się zdarzają, ale najczęściej są wykrywane na którymś z etapów kontroli, zanim trafią do masowego obiegu. Nie można też liczyć na to, że kiedyś banknot ten przez błąd zyska na wartości, bo przecież jest ich taka ilość, że na każdego obywatela Australii przypadają blisko 2 sztuki :)

Źródło: GeekWeek.pl/techspot/Fot. techspot

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas