Bill Gates pokonał szefa Amazonu i ponownie stał się najbogatszym człowiekiem na Ziemi

Założyciel Microsoftu, po krótkiej przerwie, wrócił na pozycję numer 1 w zestawieniu najbogatszych ludzi według Bloomberga, a pomógł mu w tym największy rywal.

Wygląda na to, że na rozwodzie z założycielem Amazonu, Jeffem Bezosem, zarobiła nie tylko jego żona MacKenzie Bezos, która zasiliła w ten sposób swoje konto bankowe kwotą blisko 39 mld USD, stając się tym samym trzecią najbogatszą kobietą na świecie (wyprzedzają ją tylko Francoise Bettencourt Meyers z majątkiem o wartości 53 mld USD odziedziczonym w związku z marką L'Oreal oraz Alice Walton, czyli córka założyciela Walmartu z majątkiem 45 mld USD) i zajmując jednocześnie 24. miejscu w omawianym tu zestawieniu.

Zyskał na tym również Bill Gates, który z majątkiem szacowanym na 110 mld USD ponownie został ogłoszony najbogatszą personą świata. Ten przestał wprawdzie pracować na pełen etat w Microsofcie już w 2008 roku i ustąpił ze stanowiska prezesa firmy w 2014 roku, ale wcześniej zgromadził tak ogromny majątek, że pomimo swojej szeroko zakrojonej działalności filantropijnej wciąż nie ma na świecie bogatszego człowieka. Przez wiele lat na pozycji lidera przepychał się ze wspomnianym szefem Amazonu, ale w tym roku Jeff Bezos musiał mu ustąpić. 

Reklama

Jak informuje agencja Bloomberg, szacowany na 16 listopada majątek Billa Gatesa wynosi 110 mld USD, podczas gdy na skutek kilku zawirowań, w tym kosztownego rozwodu, Jeff Bezos musi zadowolić się kwotą o miliard dolarów niższą, a mianowicie 109 mld USD. Od 2008 roku Gates i Bezos regularnie wymieniali się na pozycji lidera i stosunkowo niewielka różnica w majątku sugeruje, że w przyszłym roku znowu może się to zmienić, szczególnie że szef Amazonu nie wydaje pieniędzy na cele charytatywne tak lekką ręką jak Bill Gates i jego żona, Melinda.

Nie można jednak zapomnieć, że założyciel Microsoftu wciąż ma w posiadaniu sporo akcji swojej firmy, która mocno zyskała na giełdzie po wygraniu przetargu na umowę z Pentagonem o wartości 10 mld USD. Przed 22 czerwca cena akcji firmy wynosiła 136 USD, a obecnie jest bliska 150 USD, więc jeśli Bill Gates zdecyduje się na kolejną sprzedaż swoich akcji, to może na tym nieźle zarobić. Przypominamy też, że Bill Gates po raz pierwszy trafił na szczyt zestawienia najbogatszych ludzi świata już w 1995 roku, kiedy to jego majątek oszacowano na 12,9 mld USD.

Źródło: GeekWeek.pl/cnet

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy