Cyberprzemoc na Facebooku

Nastolatki korzystające z serwisów społecznościowych coraz częściej znęcają się psychicznie nad swoimi rówieśnikami. Brandie Olivier, profesor Uniwersytetu Butlera w Indianapolis, opracowała zestaw metod, jak można temu przeciwdziałać.

Młodzi ludzie, którzy stosują cyberprzemoc, wysyłając obraźliwe posty na Facebooku, YouTube czy Twitterze, często nie są świadomi, jaki ma to szkodliwy wpływ na psychikę adresatów. - Wielu badanych nastolatków wysyła treści, których nigdy by nie wypowiedziało w bezpośrednim kontakcie - zwraca uwagę Olivier.

Bezkarni, bo anonimowi

Ponieważ nie widzą oni reakcji drugiej osoby, mają poczucie bezkarności i zapominają, że wysyłane komunikaty nie giną w sieci. Dlatego też często są bardzo zdziwieni faktem, że tak łatwo można ich namierzyć, a obraźliwe posty wykorzystać przeciwko nim, np. w szkole podczas dyscyplinujących rozmów z wychowawcami. Profesor Olivier przygotowała kilka praktycznych porad, jak można przeciwdziałać internetowej agresji lub jej unikać.

Reklama

Jak przeciwdziałać cyberprzemocy?

Badaczka zaleca młodym użytkownikom Facebooka, by nie akceptowali zaproszeń do znajomości od osób nieznanych i takich, które nie wzbudzają ich zaufania. Nie radzi także włączać się w agresywne dyskusje oraz przekazywanie dalej ośmieszających zdjęć lub filmów. Rodziców zaś zachęca do tego, by bardziej interesowali się tym, co ich pociechy robią w internecie, częściej rozmawiali z nimi o zagrożeniach oraz próbowali wspólnie znaleźć właściwe rozwiązania trudnych problemów.

Wpajajmy dzieciom odwagę

Najważniejszą rolę odgrywają jednak nastolatki. - Dzieci powinny umieć samodzielnie pokonać oponentów - dodaje Olivier. - Powinny też mieć odwagę do tego, by otwarcie wytłumaczyć agresywnym rówieśnikom, że postępują źle, oraz pomagać mniej pewnym siebie kolegom, by także oni potrafili uchronić się przed atakami.

Niemniej, gdy wchodzimy na rozmaite fora internetowe, często możemy odnieść wrażenie, że problem ten nie dotyczy wyłącznie nastolatków. Wielu dorosłych użytkowników internetu powinno sobie wziąć do serca rady profesor Olivier. Oczywiście pod warunkiem, że mieliby do tego odwagę...

© EurekNews.pl
Dowiedz się więcej na temat: cyberprzemoc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy