​Festiwal Piw Rzemieślniczych w Krakowie

​Festiwal Piw Rzemieślniczych odbędzie się w Krakowie w nieprzypadkowym miejscu, bo na Placu Wolnica. Wielka piwna majówka zawita na Kazimierz od czwartku do niedzieli 19-22 maja.

q
q123RF/PICSEL
Na krakowskim Kazimierzu będzie można napić się przedniego piwa
Na krakowskim Kazimierzu będzie można napić się przedniego piwa123RF/PICSEL

Plac Wolnica wziął swoją nazwę od przywileju przyznanego przez króla - "forum liberum", czyli prawa wolnego handlu poza kramami miejskimi. To tutaj chadzał król Kazimierz Wielki do swojej ukochanej Esterki i nie  wiadomo, czy czasem nie za jej namową, pozwolił współczesnym sobie Żydom osiedlić się na niewielkiej wyspie, położonej o parę rzutów maczugą od Wawelskiego zamku. Dzielnica, dawniej wyspa, która zresztą wzięłą nazwę  od imienia tego znamienitego  Króla stanie się na parę dni stolicą Piwnej Rewolucji . Czy może być lepsze miejsce niż Plac Wolnica z jego tradycją na tego typu imprezę.

Kiedyś w latach 60., gdy spotkało się paru kolegów zakładali  kapelę. Dziś warzą swoje "browary". Takie czasy.

Zaraza zakiełkowała dekadę temu w USA. Za wielka wodą znudzili się lurowatym, cienkim, lanym do przeźroczystych butelek piwkiem. Powstało setki, jeśli nie tysiące, małych rzemieślniczych browarów i kilkaset rodzajów tego wynalezionego 4 tysiące lat temu przez Sumerów napoju. Piwo nabrało charakteru.

Następie chmielowa fala rozlała się po Wielkiej Brytanii. I jak to zwykle bywa, przypłynęła ponad krainą Heinekena. a potem krainą Paulanera i dotarła do nas. Choć w Niemczech też można spotkać browarnianych rzemieślników. Jak niegdyś beetelmania i muzyka punk - moda na piwa z małych browarów dotarła do grodu Kraka.

Jeszcze 10 lat temu w stolicy Małopolski małe browary można było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś jest ich co najmniej 10 w samym Krakowie. Drugie tyle na jego przedmieściach i wciąż powstają nowe. W licznych pubach przedzierają się nowe smaki. Mało tego ludzie warzą swoje piwo po domach.

Na Festiwalu Piwa będziemy mogli skosztować piwa z poznańskiego Chmielarium, czy warszawskiego Portalu Piwnego. Przyjadą piwowarzy ze Słupska, z Wschowej, Radomia i Katowic oraz Wisły. Zawita także silna reprezentacja chmielolubów z Czech, ze Szkocji zaprezentuje się browarnik który założył swoją warzelnię nad Wisłą.

Do tego silna reprezentacja rzemieślników z Krakowa - Beercity, Brokreacja, Piwowarnia, czy Beerconcept. Każdy z nich ma a koncie co najmniej parę warek.

Dołączą wytwórcy cydrów i nalewek. Spróbować będzie można serów holenderskich i słowackich wykwintnych wędlin z sarny czy baraniny, belgijskich frytek, greckich przysmaków i litewskich suszonych kabanosów. Węgrzy z Debreczyna zagrają swoje wojenne pieśni. Wystąpią także blusowe i dixilendowe kapele z Krakowa i biesiadnicy ze wchodu.

Do tego nie zabraknie konkursów wiedzy o piwie i browarnictwie. Wszystko to przez 4 dni od 10 rano do północy.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas