Zaginiony świat pod Kapitolem. Nowa atrakcja turystyczna Rzymu
Choć może się wydawać, że w Wiecznym Mieście odkryto już wszystko, co było do odkrycia, prawda jest zupełnie inna. Pod powierzchnią Wzgórza Kapitolińskiego kryje się podziemny świat, który przez ostatnie sto lat pozostawał zamknięty na cztery spusty. W przyszłym roku (najpóźniej w 2027) Grottino del Campidoglio - zapomniany labirynt jaskiń i korytarzy - zostanie jednak otwarty dla turystów.

Rozciągające się na powierzchni 3900 metrów kwadratowych i sięgające 300 metrów głębokości tunele, które istniały jeszcze przed czasami Juliusza Cezara, a w średniowieczu i XIX wieku służyły jako siedziba biednych społeczności, magazyny, sklepy i tawerny, znajdują się bezpośrednio pod Forum Romanum i Teatrem Marcellusa. Jedna z legend głosi, że Johann Wolfgang von Goethe - autor słynnych "Cierpień młodego Wertera" oraz "Fausta" - zakochał się tu w kobiecie pracującej w jednej z podziemnych karczm, co opisał w "Podróży włoskiej".
Mussolini zasypał tunele
W czasie II wojny światowej niektóre z komór służyły jako schrony przeciwlotnicze z masywnymi stalowymi drzwiami, a na ścianach do dziś widnieją oznaczenia numerów ulic i "gabinetto", czyli publicznych toalet wykorzystywanych przez cywilów w czasie bombardowań. W latach 20. Benito Mussolini nakazał jednak zasypanie części przejść i zburzenie zabudowy nad nimi, by ustabilizować wzgórze i realizować swoją wizję "nowoczesnego Rzymu" - od tamtej pory większość kompleksu była niedostępna.
Nikt nie widział tych jaskiń i tuneli od ponad wieku. To w wielu aspektach doświadczenie mistyczne
Teraz wracają do życia
Obecnie trwają zaawansowane prace archeologiczne i konserwatorskie (oczyszczono przestrzenie, wykonano laserowe skany i zabezpieczono struktury), bo projekt obejmuje m.in. poprawę dostępności (wejście do kompleksu zostanie przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami) oraz wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań bezpieczeństwa, w tym wentylacji eliminującej radioaktywny radon.
Po ukończeniu tej inwestycji o wartości 2,8 mln dolarów, turyści będą mogli zwiedzać Grottino z przewodnikiem, a także podziwiać ekspozycje złożone z odzyskanych artefaktów oraz wystawy multimedialne dokumentujące postęp prac. Na górnym poziomie powstanie również przestrzeń muzealna, gdzie odwiedzający będą mogli podziwiać eksponaty - składowane w magazynach Muzeów Kapitolińskich - w kontekście miejsca, z którego faktycznie pochodzą.
A przy okazji odetchnąć od upalnego włoskiego lata, bo kiedy temperatury na zewnątrz dochodzą do 35 stopni Celsjusza, 23 metry pod ziemią jest jakieś 13 stopni, a korytarze, częściowo wykute w tufie wulkanicznym, błyszczą od wilgoci
Teren nigdy wcześniej nie był dostępny dla zwiedzających w takiej formie. Był wykorzystywany przez mieszkańców, ale nigdy jako atrakcja turystyczna. Teraz to się zmienia