Google buduje nowe miasteczko dla swoich pracowników, pomimo pandemii CoVID-19

Jak sprawić, żeby pracownicy byli jak najbardziej dyspozycji? Zbudować im całe miasteczko blisko miejsca pracy, co właśnie czyni Google dla swoich pracowników z kalifornijskiego Mountain View.

Amerykański koncern poinformował właśnie o swoich planach budowy zupełnie nowego kampusu dla swoich pracowników - miejsce nazywać będzie się Middlefield Park i zajmie obszar 40 arów, na którym znajdą się wszystkie niezbędne obiekty, czyli domy, biura, sklepy, parki i obiekty sportowe. A wszystko to pomimo faktu, że Google już poinformowało swoich pracowników, że będą pracować zdalnie ze swoich domów, co najmniej do połowy przyszłego roku. 

Później zaś będą mogli skorzystać z ponad 123 000 m2 powierzchni biurowej, 1850 jednostek mieszkalnych, 2780 m2 powierzchni handlowej, 1858 m2 powierzchni rekreacyjnej i kulturowej i 12 arów zieleni. Filozofia stojąca za tym pomysłem, a mianowicie sugerująca, że bliskość pracy sprawia, że ludziom żyje się szczęśliwiej, zdaje się przeczyć doświadczeniom wyniesionym z pracy zdalnej, które pokazują, że współpraca i produktywność wcale nie zależą od fizycznej obecności. Niemniej Google idzie drogą obraną również przez Amazon i stawia na to, że praca zdalna nie zastąpi pracy biurowej na dobre i liczy na to, że większość pracowników w końcu do niej wróci.

Reklama

- Chcemy stworzyć sąsiedztwo mieszanego zastosowania, gdzie wiele potrzeb i usług znajduje się w odległości możliwej do pokonania pieszo od miejsca pracy i zamieszkania - tłumaczy Michael Tymoff, Real Estate Director w Google. Co jednak ciekawe, na miejscu mieszkać będą nie tylko pracownicy Google, bo część mieszkań zostanie zarezerwowana dla chętnych mieszkańców San Franciscans, a większość placówek działających na miejscu dostępna będzie dla wszystkich. Projekt będzie częścią miliardowego zobowiązania firmy, która obiecała wybudowanie w okolicy 20 tysięcy domów, żeby nieco złagodzić napięcia w regionie wywołane wysokimi cenami nieruchomości związanymi z obecnością gigantów w Dolinie Krzemowej. W związku z tym 20% mieszkań w kampusie, tj. ok. 350, będzie do kupienia w atrakcyjnych cenach dla wszystkich chętnych. - Nie możemy się już doczekać Middlefield Park jako kolejnego kroku w stronę naszego oddania kwestii mieszkaniowej - dodaje Tymoff. Niestety jest jedno ale, a mianowicie projekt jest wciąż w fazie niemowlęcej, do tego stopnia, że część budynków nie została jeszcze zaprojektowana, trudno więc ocenić, kiedy zostanie oddany.

Źródło: GeekWeek.pl/The Telegraph/Fot. Google

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy