Semaglutyd w Ozempicu kurczy wszystko, nawet... serce
Naukowcy podkreślają, że popularne leki na odchudzanie, jak Ozempic czy Wegovy, wykazują niesamowite krótkoterminowe korzyści, ale skutki długoterminowe wciąż nie są dobrze poznane, a jednym z nich może być kurczenie się mięśnia sercowego.
Niedawno pojawiły się obawy dotyczące wpływu nowych leków na odchudzanie, znanych jako agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), a mianowicie potencjalnej utraty nie tylko tkanki tłuszczowej, ale i masy mięśniowej. Choć wciąż brakuje wystarczających danych, aby jednoznacznie to potwierdzić, nowe badania zwracają szczególną uwagę na wpływ tych substancji na serce. Zespół badaczy z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie przeprowadził badania nad semaglutydem, czyli aktywnym składnikiem leku Ozempic i jego wpływem na tkanki serca.
Serce pod wpływem semaglutydu
Badanie obejmowało myszy, zarówno otyłe, jak i szczupłe, które przez 21 dni otrzymywały semaglutyd, ale nie cierpiały na cukrzycę ani dysfunkcję serca. Myszy otyłe straciły około 30 proc. swojej masy ciała oraz 65 proc. masy tłuszczowej w porównaniu do grupy kontrolnej, co jest wynikiem zgodnym z oczekiwaniami. U myszy szczupłych, które również poddano terapii semaglutydem, zaobserwowano zmniejszenie masy mięśni szkieletowych o około 8 proc. po trzech tygodniach stosowania leku. Co ciekawe, chociaż nie zauważono zmian w funkcjonowaniu serca ani grubości ścian serca, obie grupy myszy (zarówno szczupłe, jak i otyłe) wykazały zmniejszenie masy serca oraz indywidualnego rozmiaru komórek mięśniowych serca.
Są powody do niepokoju
Chociaż w badaniach nie zaobserwowano wyraźnych oznak atrofii (zaniku) mięśnia sercowego, zmniejszenie masy serca po terapii semaglutydem budzi wątpliwości. Naukowcy przyznają, że wyniki tych badań mogą sugerować, iż leki te mogą prowadzić do zmniejszenia masy serca i atrofii mięśnia sercowego, ale nie są w stanie tego stwierdzić jednoznacznie, gdyż nie zauważono klasycznych markerów tej przypadłości.
Warto zaznaczyć, że nawet jeśli taka redukcja masy serca występuje, nie oznacza to automatycznie czegoś negatywnego - w niektórych przypadkach może to mieć pozytywne skutki. Niemniej jednak, wyniki badań sugerują, że semaglutyd może mieć "potencjał do długoterminowego uszczuplenia mięśnia sercowego", co może stanowić ryzyko dla osób z istniejącymi problemami sercowymi.
Choć nie wiadomo jeszcze, czy dieta lub ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w łagodzeniu potencjalnych strat masy mięśniowej serca, badania sugerują, że podobnie jak w przypadku mięśni szkieletowych, te zmiany mogą być częściowo skompensowane przez aktywność fizyczną. W obliczu rosnącej liczby pacjentów, którzy prawdopodobnie będą stosować te leki w przyszłości, badacze apelują o dalsze badania nad ich wpływem na nasz organizm.