Książki pod choinkę: 10 najlepszych pozycji

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Zanim zasiądziemy z rodziną do wigilijnej kolacji, rzucimy się w wir przedświątecznych przygotowań i zakupów. Warto w tym czasie odwiedzić księgarnię. Oto dziesięć propozycji książkowych, których widok pod choinką z pewnością ucieszy waszych bliskich.

Książka to pewny prezent pod choinkę
Książka to pewny prezent pod choinkę123RF/PICSEL

Każdego dnia do księgarń trafiają dziesiątki nowości. Są wśród nich prawdziwe perełki wydawnicze, ale też buble. Tych drugich z pewnością nie chcielibyście nikomu podarować. Poniższe zestawienie zawiera książki przetestowane w boju, wszystkie przeczytaliśmy i z czystym sumieniem polecamy.

Aby ułatwić zakup właściwego prezentu, każda z propozycji została przypisana pod gust innego typu czytelnika. Mamy nadzieję, że ułatwi wam to wybór najlepszej książki, a osobie obdarowanej zapewni kilka przyjemnych wieczorów z dobrą lekturą.

A może sami skusicie się na jedną z nich, żeby uciec na chwilę od przedświątecznego zgiełku?

Książka dla ciekawych świata

"Atlas osobliwości". Foer Joshua, Morton Ella, Thuras Dylan

Pozycja obowiązkowa dla łowców ciekawostek. To bogato ilustrowana podróż po przeszło 700 najdziwniejszych i najciekawszych zakątkach globu. Poznamy te znane, ale też nieoczywiste cuda natury, zapierające dech w piersiach dzieła architektury, a także szokujące tradycje i rytuały, a na deser zboczymy z utartych ścieżek atrakcji turystycznych. Atlas może służyć jako przewodnik po nie do końca znanym nam świecie, to także ciekawy i wciągający przegląd osobliwości.

"Atlas osobliwości", wyd. Sonia Draga
"Atlas osobliwości", wyd. Sonia Dragamateriały prasowe

Książka dla fanów sensacji

"Shantaram". Gregory David Roberts

W tej powieści jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z fantazją pisarza. Porzucony przez żonę autor uzależnia się od heroiny i zaczyna napadać na banki. Po ucieczce z australijskiego więzienia trafia do Indii. Tam leczy biedaków w slumsach, a potem zostaje żołnierzem mafii i walczy... z Armią Czerwoną w Afganistanie. Nie brakuje również wątku miłosnego. Napisana z rozmachem powieść jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym... Taka produkcja miała nawet powstać, w głównego bohatera miał się wcielić Johnny Depp, ale jak na razie na zapowiedziach się skończyło. W oczekiwaniu na film zdecydowanie warto przeczytać książkę.

"Shantaram", wyd. Marginesy
"Shantaram", wyd. Marginesymateriały prasowe

Książka dla pasjonatów sportu

"Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu". Andrzej Kostyra

Boks w mistrzowskim wydaniu od lat porusza serca i wyobraźnie tysięcy polskich kibiców. Mało kto o największych tuzach zawodowych ringów potrafi opowiadać równie barwnie co Andrzej Kostyra, sypiący na każdym kroku anegdotami jak z rękawa. "Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu" to efekt wielu lat spędzonych przez redaktora przy linach ringów całego świata i pełna ciekawostek opowieść o najważniejszych pojedynkach w historii - od czasów naszego Stanleya Ketchela, polskiego "Zabójcy z Michigan", po skok na kasę Floyda Mayweathera Juniora i Manny’ego Pacquiao. Nie brakuje oczywiście zakulisowych relacji z walk Andrzeja Gołoty, Tomasza Adamka czy Dariusza Michalczewskiego.

"Walki stulecia", wyd. Sine Qua Non
"Walki stulecia", wyd. Sine Qua Nonmateriały prasowe

Książka dla lubiących się bać

"To". Stephen King

W tym roku do kin trafiło "To" - horror nakręcony na podstawie powieści Stephena Kinga. Jak to często bywa, książka jest w tym przypadku lepsza od produkcji filmowej, także zdecydowanie warto wybrać ją na prezent dla osoby, która lubi czuć ciarki na plecach zagłębiając się w lekturze. Na fali popularności filmu bliska ci osoba mogła już przeczytać książkę? Sięgnij zatem po inne prace autora - od kultowych i zekranizowanych pozycji takich jak "Lśnienie" czy "Misery" po mniej znane powieści typu "Chudszy".

"To", wyd. Albatros
"To", wyd. Albatrosmateriały prasowe

Książka dla łowców przygód

"Spod zamarzniętych powiek". Adam Bielecki, Dominik Szczepański

Niebawem rusza zimowa wyprawa na K2. Drugi najwyższy szczyt świata jest jednocześnie ostatnią z wielkich gór, na której wierzchołku nie stanęła zimą stopa człowieka. Polacy spróbują dokonać tego jako pierwsi, zamykając piękną kartę w historii himalaizmu. Jednym z uczestników wyprawy jest Adam Bielecki. "Spod zamarzniętych powiek" to szczera opowieść o drodze młodego chłopaka z górniczych Tychów na szczyty najwyższych gór świata. Warto przeczytać, żeby wczuć się w klimat panujący 7-8 tysięcy metrów nad powierzchnią ziemi, zmierzyć się z odwiecznym pytaniem "po co oni tam chodzą?" i poznać prawdziwe oblicze wrażliwego sportowca niesłusznie kojarzonego często wyłącznie z tragedią, do jakiej doszło na Broad Peak.

"Spod zamarzniętych powiek", wyd. Agora
"Spod zamarzniętych powiek", wyd. Agoramateriały prasowe

Książka dla miłośników reportażu

"Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Cezary Łazarewicz

W maju 1983 roku świeżo upieczony maturzysta Grzegorz Przemyk został śmiertelnie pobity przez milicję. Podczas śledztwa władze PRL zrobiły wiele, żeby przerzucić odpowiedzialność z katów w mundurach na sanitariuszy i lekarzy. Z cynizmem komunistów i bezsilnością władz po 1989 roku, które nie potrafiły ukarać winnych tej potwornej zbrodni, postanowił zmierzyć się Cezary Łazarewicz, jeden z najlepszych polskich reporterów. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" to książka poruszająca i przerażająca zarazem, bo powstała wyłącznie na podstawie prawdziwych zdarzeń. Autor otrzymał za ten reportaż Nagrodę Literacką Nike 2017.

"Żeby nie było śladów", wyd. Czarne
"Żeby nie było śladów", wyd. Czarnemateriały prasowe

Książka dla amatorów seriali

"Szadź". Igor Brejdygant

Kiedy za powieść kryminalną bierze się autor scenariuszy filmowych i serialowych, wiedz, że coś się dzieje. Igor Brejdygant stworzył m.in. fabułę "Zbrodni", "Prostej historii o morderstwie", "Palimpsetu" oraz "Paradoksu". "Szadź" jest jego drugą powieścią, mocno filmową. Wymagająca i nielubiana przez kolegów z policji komisarz Agnieszka Polkowska kontra psychopatyczny morderca. Motyw znany i ograny, ale dobrze napisany i trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony zawsze się obroni, nie tylko wśród fanów gatunku.

"Szadź", wyd. Marginesy
"Szadź", wyd. Marginesymateriały prasowe

Książka dla podróżników

"Couchsurfing w Iranie. (Nie)codzienne życie Persów". Stephan Orth

Zamknięty na świat zachodni Iran jest dla wielu z nas białą plamą na mapie. Mamy na jego temat oczywiście pewne wyobrażenia, ale w głównej mierze oparte na stereotypach i wiadomościach zniekształcanych przez politykę. O zwykłych mieszkańcach Iranu wiemy tyle co nic. Stephan Orth, dziennikarz i podróżnik, postanowił to zmienić. Wyruszył na podróż do kraju Persów, żeby sprawdzić, jacy są naprawdę. Celowo postawił przy tym na couchsurfing, który w Iranie jest zakazany. Obraz Persów jaki wyłania się z jego podróży jest zaskakujący i nieoczywisty, a przy tym raz jeszcze potwierdza prawdziwość twierdzenia, że podróże kształcą.

"Couchsurfing w Iranie", wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
"Couchsurfing w Iranie", wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiegomateriały prasowe

Książka nie tylko dla fantastów

"Zawisza Czarny". Jakub Ćwiek

Lek na otrzeźwienie podany w fantastyczno-przygodowej i lekkostrawnej formie. Jakub Ćwiek prowokuje od początku do końca. A to w roli głównej obsadza czarnoskórego gladiatora, by zaraz potem wypunktować ONR, "prawdziwych Polaków", lemingów z korporacji, feministki i cyklistów z masy krytycznej. "Zawisza Czarny" to baśniowa przygodówka z satyrycznym przesłaniem, celnie uderzająca w nasze problemy i wady. Warto przyjrzeć im (nam?) się z boku ze względu na atrakcyjną formę obserwacji, jaką proponuje autor.

"Zawisza Czarny", wyd. Sine Qua Non
"Zawisza Czarny", wyd. Sine Qua Nonmateriały prasowe

Książka dla domorosłych detektywów

"Pogromca grzeszników". Grzegorz Kalinowski

Mroczny klimat przedwojennej Warszawy. W rolach głównych niezdyscyplinowany śledczy Kornel Strasburger, a w tle brutalni przestępcy, bezwzględni prawnicy, prostytutki i sutenerzy. Jest też bardzo trafnie oddany świat mediów epoki. Nic dziwnego, Grzegorz Kalinowski od lat związany jest z mediami, a stolicę zna jak własną kieszeń. Dodajmy do tego łatwość prowadzenia ciekawej narracji, konstruowania wyrazistych postaci i mamy gotową bardzo udaną powieść osadzoną w realiach epoki.

"Pogromca grzeszników", wyd. Muza
"Pogromca grzeszników", wyd. Muzamateriały prasowe

I to już ostatnia z propozycji w naszym zestawieniu. Owocnej lektury!

(dj)

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas