Niebezpieczne promieniowanie UV: Dlaczego oczy należy chronić przez cały rok?

Promieniowanie słoneczne jest niebezpieczne dla ludzkiego wzroku nie tylko latem, ale również jesienią i zimą. Może to wydawać się dziwne, ale to wynika tylko z niewiedzy na temat Słońca.

Niebezpieczne promieniowanie UV: Dlaczego oczy należy chronić przez cały rok?
Niebezpieczne promieniowanie UV: Dlaczego oczy należy chronić przez cały rok?Geekweek - import

Nasza dzienna gwiazda oddalona od Ziemi o prawie 150 milionów kilometrów, ale pomimo tego faktu, świeci tak mocno, że jest w stanie uszkodzić ludzki wzrok niezależnie od pory roku. Jak więc zapewnić sobie maksymalną ochronę oczu przed promieniowaniem UV i jednocześnie móc cieszyć się wyraźnym, ostrym obrazem? Najlepszy z możliwych filtr UV to 400, ponieważ daje całkowitą ochronę. Podczas zakupów należy poszukać na metce albo opakowaniu odpowiednich informacji.

Wiele osób wybiera okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne z powłoką antyrefleksyjną. Łatwo można znaleźć je w sklepach stacjonarnych lub zamówić je w internecie (). Dzięki polaryzacji zredukowane zostają wszelkie oślepiające odblaski, gdy na przykład światło słoneczne odbija się od mokrej jezdni, śniegu, kałuży czy piasku. Uzupełnieniem jest wspomniana powłoka antyrefleksyjna, która ochrania oczy przed światłem odbijającym się od szkieł okularów.

Połączenie powłoki antyrefleksyjnej i filtra polaryzacyjnego zapewnia lepszy kontrast, żywe kolory oraz ostry obraz. Okulary polaryzacyjne damskie i męskie są popularnym wyborem kierowców, osób uprawiających wspinaczkę górską, narciarstwo czy sporty wodne. Dzięki swoim właściwościom są też polecane wędkarzom.

Promieniowanie emitowane przez słońce dociera na powierzchnię naszej planety po przebiciu się przez kilka warstw atmosfery. Składa się z fal radiowych, promieniowania roentgena, promieniowania widzialnego, podczerwieni, promieniowania gamma oraz promieniowania ultrafioletowego.

Nas interesuje to ostatnie. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) dzieli się na promieniowanie UVA, UVB i UVC (wchłaniany przez warstwę ozonową atmosfery). O ile najbardziej groźne dla człowieka rodzaje promieniowania są powstrzymywane przez ozonosferę, tak promieniowanie UV (wraz z promieniowaniem widzialnym i podczerwonym: pierwsze jest bezpieczne, a drugie pochłaniają chmury) dociera na Ziemię, nie pozostając bez wpływu na ludzki organizm.

Zacznijmy od promieniowania UVA. Na ziemię dociera w 95%, charakteryzuje się niezmiennym natężeniem przez cały rok, bez względu na pogodę. Nie powstrzymują go takie przeszkody jak chmury czy szyby. Natomiast promieniowanie UVB to pozostałe 5% promieniowania ultrafioletowego, na które jesteśmy narażeni. W największy stopniu występuje podczas letnich miesięcy, a chmury i szyby są w stanie je zatrzymać.

Promieniowanie ultrafioletowe może być bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku. Wbrew powszechnym przekonaniom oczy należy chronić przez cały rok, nie chowając okularów przeciwsłonecznych do szuflady po zakończeniu lata. Promieniowanie UVA jest absorbowane przez soczewkę, a UVB – przez rogówkę oka. Długotrwałe narażenie oczu na silne światło słoneczne może grozić takimi schorzeniami, jak zaćma, uszkodzenie rogówki lub plamki żółtej, nowotwory, a nawet utrata wzroku. To chyba wystarczy, aby zdecydować się na noszenie okularów przeciwsłonecznych niezależnie od pory roku.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Tv Okazje

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas