Podagrycznik: Lecznicze zioło i koszmar ogrodników

Podagrycznik to bylina znana obecnie praktycznie na całym świecie, występująca głównie w wilgotnych lasach, zaroślach, nad brzegami wód oraz w zacienionych ogrodach. Swoją nazwę (również łacińską, Aegopodium podagraria) zawdzięcza temu, iż w przeszłości wykorzystywany był do leczenia dny moczanowej, czyli podagry. Do dzisiaj jego właściwości lecznicze przynoszą ulgę cierpiącym na reumatyzm i artretyzm. Dlaczego więc nie jest mile widziany przez ogrodników i działkowców? Bo podagrycznik to jeden z najtrudniejszych do pozbycia się chwastów na Ziemi.

article cover
JOUAN/RIUS/Gamma-RaphoGetty Images

Podagrycznik: Lecznicze zioło i koszmar ogrodników

W przeszłości podagrycznika spotkać można było głównie w kontynentalnej Europie i azjatyckiej części Rosji. Później sprowadzono go na Wyspy Brytyjskie, do Ameryki Północnej, Australii czy Japonii.
Przez lata sadzono go, aby wykorzystać jego lecznicze właściwości oraz ze względu na jego aromat, gdyż w formie suszonej podagrycznika można także dodawać do jedzenia jako przyprawę.
Mało kto podejrzewał, że jest jednym z najbardziej uciążliwych chwastów na planecie.
Podagrycznik jest niezwykle inwazyjny i agresywny. Jednocześnie bardzo trudno jest się go pozbyć. W krótkim czasie potrafi zniszczyć kilkuletnią pracę w ogrodzie, a nawet zaburzyć naturalną równowagę na dużym terenie.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas