Ekipa Dremela w akcji. Było stare, jest nowe!
To była propozycja z gatunku tych nie do odrzucenia. Ekipa Dremela zaproponowała, że tchnie nowe życie w nasze stare, zniszczone meble. Wygrzebaliśmy więc z garażowych otchłani góralskie taborety, z którymi nie wiązaliśmy już nadziei i wysłaliśmy fachowcom Dremela. Po kilku tygodniach do redakcji dotarły sprzęty, których nie wstyd już postawić w mieszkaniu.
Wstęp:
Taborety były w złym stanie technicznym, porysowane, brudne, brakowało im niektórych elementów.
Potrzebne narzędzia:
- Dremel Multi-Max
- Dremel 8100 z końcówkami: wałkiem szlifującym i tarczą szlifującą
- Dremel VersaTip
Wskazówki:
Przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się w dodatkowe materiały takie jak: pędzel nylonowy, lakierobejca, klej poliuretanowy, maseczka i okulary ochronne.
Do zeszlifowania starego lakieru, używamy narzędzia Dremel Mutli-Max 40, z końcówką ścierającą i papierami ściernymi do drewna (P60, P120 i P240). Dokładnie szlifujemy powierzchnie papierem z gresem 60 lub 80. Następnie wyrównujemy papierem z gresem 120. Do małych powierzchni czy zakamarków używamy narzędzia Dremel 8100, które posiada wiele różnych wymiennych końcówek do bardzo precyzyjnej pracy, tu sprawdziła się taśma szlifierska (432 lub 408) i tarcza ścierna (SC413 lub SC411). Po zeszlifowaniu całości docinamy brakujące elementy. Do tego używamy Dremel Multi-Max 40 z brzeszczotem do drewna (np. MM482), którym szybko i bez problemu wycinamy z drewna wcześniej zaznaczone, elementy. Następnie szlifujemy je do gładkiego drewna końcówką z papierem ściernym. Wymiana końcówek w Dremel Multi-Max jest bardzo szybka i prosta, co ułatwia korzystanie z narzędzia. Gotowe elementy smarujemy klejem piankowym od spodu i przyklejamy do stołka.Jeśli dodatkowo chcemy wypalić wzory na drewnie, szukamy interesującego nas szablonu, odrysowujemy go i wycinamy z cienkiej płyty MDF. Szablon możemy wyciąć za pomocą Dremel Trio z końcówką frezującą. Następnie moczymy szablon, przykładamy do powierzchni drewnianej i za pomocą narzędzia VersaTip wypalamy na drewnie piękne wzory. Całość po złożeniu i wypaleniu wzorów malujemy lakierobejcą w dowolnym kolorze. Czas schnięcia jest bardzo krótki i wynosi ok. 15 minut.