Europa buduje własną konstelację satelitów jak Starlink
IRIS to odpowiedź Europy na sieć Starlink. Unia Europejska podpisała porozumienie na budowę konstelacji satelitów, które będą dostarczać internet z kosmosu na Stary Kontynent. Trafią one na niską i średnią orbitę okołoziemską. Plan zakłada umieszczenie w kosmosie ponad 280 satelitów komunikacyjnych.
SpaceX buduje własną konstelację Starlink od kilku lat. Do tej pory firma Elona Muska umieściła na orbicie okołoziemskiej kilka tys. satelitów. Podobne plany mają Chiny. Unia Europejska nie chce być gorsza i postanowiła stworzyć własny system o nazwie IRIS. Co to takiego?
Europejskie satelity konstelacji IRIS
Unia Europejska wydała zgodę na budowę konstelacji satelitów o nazwie IRIS, które znajdą się docelowo na niskiej oraz średniej orbicie okołoziemskiej. Celem tych statków będzie dostarczanie łączności satelitarnej na terenie Starego Kontynentu. Ma ona być dostępna dla instytucji rządowych, prywatnych firm oraz mieszkańców Europy.
Duży udział w realizacji przedsięwzięcia ma Europejska Agencja Kosmiczna. Według jej przedstawicieli połączone satelity "zawieszone" na różnych orbitach "umożliwią konstelacji bezpieczną i szybką komunikację oraz stałe połączenie bez konieczności używania tysięcy satelitów".
Sieć IRIS nie tak liczna jak Starlink firmy SpaceX
SpaceX do tej pory wystrzeliło już ponad 7 tys. satelitów konstelacji Starlink. IRIS pod tym względem ma różnić się od rozwiązania firmy Elona Muska. Europejska sieć ma składać się z 264 statków kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej i 18 operujących wyżej (na średniej orbicie okołoziemskiej).
Satelity IRIS pojawią się w kosmosie nieprędko. Zadanie powierzono konsorcjum SpaceRISE składające się z SES, Eutelsat i Hispasat oraz wspierane przez europejskich podwykonawców (Airbus i Deutsche Telekom). Plan realizacji zakłada 12-letni kontrakt koncesyjny na opracowanie, wdrożenie oraz obsługę sieci.
Ta najnowocześniejsza konstelacja ochroni nasze krytyczne infrastruktury, połączy nasze najbardziej odległe obszary i zwiększy strategiczną autonomię Europy. Współpracując z konsorcjum SpaceRISE, pokazujemy siłę współpracy publiczno-prywatnej, aby napędzać innowacje i dostarczać namacalne korzyści wszystkim Europejczykom.
Budowa konstelacji IRIS pochłonie mnóstwo pieniędzy. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel 10,6 mld euro, czyli ponad 45 mld zł. Przewiduje się, że satelity zostaną uruchomione do 2030 r.