10 aplikacji, które trzeba mieć w swoim smartfonie z Androidem

W sklepie z aplikacjami dla Androida znajduje się ponad pół miliona tytułów. Wielu użytkowników, szczególnie początkujących, po prostu nie wie, które warto wybrać i do czego tak naprawdę służą. Postanowiliśmy wskazać 10 obowiązkowych pozycji, które powinny znaleźć się w każdym smartfonie z systemem Google’a.

Smartfony różnią się między sobą zestawem zainstalowanych aplikacji. Dlatego warto odwiedzić sklep Google Play udostępniający aplikacje dla systemu Android i pobrać pakiet obowiązkowego oprogramowania, który w znaczący sposób poszerzy funkcjonalność naszego urządzenia. Mamy na myśli narzędzia ułatwiające kontakt ze znajomymi, edycję dokumentów, poruszanie się komunikacją miejską lub poprawiające działanie telefonu. Oto aplikacje godne uwagi każdego użytkownika systemu Android.


Skype

Skype jest kolejnym programem przeniesionym z komputerów stacjonarnych na smartfony, bez straty dla ogromnej większości jego funkcji. Po zainstalowaniu i zalogowaniu na swoje konto, do aplikacji zostanie przeniesiona lista kontaktów użytkownika. Można do nich:

Reklama

- bezpłatnie wysyłać wiadomości, dzwonić, prowadzić wideorozmowy;

- odpłatnie wysyłać SMS-y i dzwonić na urządzenia stacjonarne i komórkowe;

- przesyłać zdjęcia, filmy i inne pliki;

- rozmawiać ze znajomymi z komunikatora Windows Live Messenger.

Wszystko to odbywa się za pośrednictwem połączenia internetowego poprzez WiFi lub sieć 3G. W tym drugim przypadku warto zadbać o pokaźny lub nielimitowany pakiet danych. Oprogramowanie zapyta użytkownika, czy ma łączyć się poprzez Skype’a czy standardowo - wykorzystując pakiet minut w ramach abonamentu lub kwoty doładowania.

Facebook

Tej aplikacji nie trzeba nikomu przedstawiać. To wersja z komputerów osobistych przeniesiona do sfery mobilnej. Zawiera wiele cech tej pierwszej, w tym: śledzenie wpisów pojawiających się na karcie aktualności, zarządzenie wiadomościami, przeglądanie własnego profilu i profili znajomych, wyszukiwanie znajomych, dodawanie zdjęć, materiałów wideo, "lajkowanie" wpisów, komentowanie ich i dzielenie się nimi. Warto podkreślić, że aplikacja jest często aktualizowana, a więc i poprawiana. Zmiany są zauważalne, ponieważ program działa coraz szybciej i oferuje coraz więcej nowych funkcji. Jest przy tym przyjemny w obsłudze, a jedyna jego wada, to tak naprawdę liczba zajmowanych na dysku MB.

Evernote

Evernote jest aplikacją dla osób, które przechowują wiele danych na różnych urządzeniach (komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie czy telefonie) i przestają sobie z nimi radzić. Program umożliwia robienie notatek, zdjęć, list rzeczy do zrobienia i synchronizowanie ich z zewnętrznym serwerem. Po zalogowaniu do swojego konta na każdym innym sprzęcie - np. komputerze stacjonarnym, użytkownik będzie miał do nich dostęp. Zapisane w ten sposób dane można umieszczać na profilu Facebook i Twitterze.

Evernote jest najpopularniejszą i najbardziej docenianą aplikacją tego typu. Każdy odkryje w niej inne idealnie dla siebie zastosowanie.

Dolphin Browser

W każdym smartfonie zainstalowany jest program do przeglądania stron www. Czasami jednak nie sprawdzają się one najlepiej, więc użytkownicy próbują znaleźć alternatywę. Jedną z nich jest właśnie Dolphin Browser. Oprogramowanie zawiera mnóstwo dodatków, folder zakładek, obsługę gestów multitouch, przeglądanie w kartach, wiele języków, detektor kanałów RSS oraz znacznie więcej.

Czasami zdarza się, że ważniejsze od konkretnej funkcji, jest po prostu otworzenie strony, z którą nie radzi sobie fabrycznie zainstalowana przeglądarka.

3G Watchdog

Korzystanie z internetu w telefonie jest możliwe dzięki WiFi lub pakietowi danych. W tym drugim przypadku warto kontrolować jego stan. W przeciwnym razie cenne MB zużyją się na długo przed końcem miesiąca, a to może się wiązać z dodatkowymi i bardzo wysokimi kosztami. Jak się przed tym uchronić?

Wystarczy zainstalować oprogramowanie 3G Watchdog. Będzie ono kontrolować liczbę wykorzystanych MB, dając użytkownikowi możliwość ustalenia dziennych limitów. Na pasku powiadomień pojawią się nawet ikonki powiadamiające o poziomie zużycia pakietu (czerwona, żółta i zielona).


ThinkFree Office Mobile Viewer

Wiele osób rozważających zakup smartfona zastanawia się, czy będzie on w stanie odczytywać dokumenty pakietu Office, czyli popularnego Worda, Excela i Power Pointa. Odpowiedź brzmi "tak", ale niezbędne okaże się odpowiednie oprogramowanie. W niektórych urządzeniach będzie ono zainstalowane przez producenta. W przeciwnym razie dobrą i darmową opcją okaże się ThinkFree Office Mobile Viewer. Umożliwia on przeglądanie podstawowych dokumentów pakietu MS Office, czyli Word, Excel i Power Point. Z jego pomocą nie utworzymy jednak nowego dokumentu. Ta opcja dostępna jest w innych płatnych aplikacjach.

ASTRO File Manager

Z czasem pamięć urządzenia i karta microSD zapełniają się przeróżnymi plikami. Problemu nie ma ze zdjęciami, które zazwyczaj wyświetlane są w galerii. Ale co zrobić w przypadku, kiedy chcemy odnaleźć plik niewyświetlany przez interfejs urządzenia? Należy wówczas skorzystać z menadżera plików, czyli programu ASTRO File Manager, który wyświetla wszystkie foldery wraz z zawartością, znajdujące się na obu dyskach. Użytkownik może zobaczyć ich zawartość, kopiować ją do innych folderów lub usuwać, a nawet synchronizować z usługami Dropbox, Google Drive czy SkyDrive.

Advanced Task Killer

Jedną z najważniejszych cech smartfonów jest wielozadaniowość, co oznacza, że chcąc uruchomić daną aplikację, nie musimy zamykać aktualnie wykorzystywanej. Ta ostatnia, jak również kilka innych otwartych wcześniej, będzie działać w "tle". Niestety, wpływa to niekorzystnie na wydajność urządzenia i długość życia baterii. Takie procesy można jednak zamykać, z czego wyręcza nas aplikacja Advanced Task Killer. Z jej pomocą można zatrzymać pojedyncze lub sprecyzować, które mają być wyłączane automatycznie. Możliwe jest także określenie 3 poziomów automatycznego czyszczenia.

Latarka - Tiny Flashlight

Każdemu zdarza się żałować, że nie ma przy sobie latarki. Tylko nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mając smartfona, ma się również latarkę. A źródłem światła nie jest wątły ekran, a naprawdę mocna lampa błyskowa aparatu fotograficznego. Wystarczy pobrać i uruchomić aplikację Latarka - Tiny Flashlight. Z jej pomocą można "zmusić" lampę aparatu do świecenia ciągłym światłem.

jakdojade.pl

Aplikacja jakdojade.pl to idealne rozwiązanie dla osób korzystających z komunikacji miejskiej - szczególnie na terenie nieznanego miasta. Zawiera bowiem aktualne rozkłady jazdy i wyszukiwarkę połączeń - wystarczy podać miejsce, do którego chcemy się dostać, a program wytyczy dokładną trasę (działa w miastach: Białystok, Bydgoszcz, Katowice (GOP), Kraków, Łódź, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław).

Podsumowanie

Które aplikacja dla Androida są najważniejsze?

Każda z opisanych tutaj aplikacji ma swoją alternatywę lub płatny odpowiednik. Ten drugi jest zawsze bogatszy o kolejne opcje i pozbawiony reklam. W Google Play znajdziecie znacznie więcej ciekawych programów. My polecamy Poczta INTERIA.PL (mobilny dostęp do poczty) lub INTERIA.PL Fakty, która zbiera najnowsze informacje (także m.in. o pogodzie, repertuarach kin) z portalu INTERIA.PL i podaje w czytelnej formie.

Jakub Płaza

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy