Popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniami

W ciągu zaledwie trzech miesięcy w sklepie Google Play wykryto trzy nowe aplikacje z modułami adware, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla milionów użytkowników.

Popularne aplikacje zagrożone!
Popularne aplikacje zagrożone!materiały prasowe

Adware - rodzaj niechcianego oprogramowania wyświetlającego użytkownikom reklamy - od lat stanowi jedno z najpopularniejszych zagrożeń, które nie są wirusami. Metody zarabiania pieniędzy na tego rodzaju oprogramowaniu mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników oraz zwiększyć przychody twórcom ze względu na wyższą oglądalność dzięki stosowaniu nowych technik. Mechanizmy te utrudniają wykrycie takich modułów reklamowych zarówno użytkownikom, jak i technologiom cyberbezpieczeństwa.

Zagrożenia, których celem są użytkownicy mobilni, zwykle rozprzestrzeniane są za pośrednictwem różnych zainfekowanych stron internetowych lub nieoficjalnych sklepów z aplikacjami. Niebagatelne przychody z takiej działalności sprawiają, że twórcy próbują zwiększyć liczbę potencjalnych ofiar. W efekcie aplikacje te przenikają niekiedy do oficjalnych sklepów z aplikacjami, tak jak było to w przypadku programów wykrytych przez firmę Kaspersky.

Zidentyfikowane niedawno przypadki wskazują na potencjalny wzrost wykorzystywania opisywanej metody. Badacze znaleźli w oficjalnych sklepach trzy aplikacje zawierające moduły adware. Jedna z nich, popularna interaktywna ankieta posiadająca miliony pobrań, stosowała opóźnienie w wyświetlaniu reklam w stosunku do instalacji - mechanizm zaobserwowany przez badaczy również w innych aplikacjach. Taka technika jest często wykorzystywana w celu zmylenia automatycznych mechanizmów ochrony w sklepach z aplikacjami.

Pozostałe analizowane aplikacje miały prawie 100 milionów pobrań. Oprócz swojej głównej funkcjonalności wysyłają one użytkownikom reklamy zajmujące pół ekranu, jak tylko nastąpi odblokowanie smartfonu niezależnie od uruchomienia aplikacji.

Skontaktowano się z twórcami obu tych aplikacji, jednak do momentu opublikowania tego tekstu żaden z niech nie odpowiedział na prośbę o usunięcie modułów adware.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas