Facebook kupuje komunikator WhatsApp za... 19 miliardów dolarów

Naprawdę nie chodzi o miliony, lecz o miliardy dolarów. Konkretnie o 16 mld, za które Facebook przejął właśnie jednego ze swoich konkurentów.

Facebook nie jest jedynym gigantem, który ostrzył sobie zęby na ten niezwykle popularny mobilny komunikator. Już w kwietniu ubiegłego roku świat obiegła wiadomość, że Google był gotowy zapłacić za aplikację WhatsApp miliard dolarów. Kwota robiła wrażenie, ale nie na twórcach komunikatora. Nic zresztą dziwnego, skoro wystarczyło poczekać kilka miesięcy, by zarobić wielokrotność tej sumy.

Wczorajszego wieczora Facebook oficjalnie ogłosił, że rozpoczął się już proces przejęcia wspomnianej aplikacji, a cała transakcja opiewać będzie łącznie na kwotę 19 mld dol. Jej twórcy na początek dostaną 16 mld dol. (4 mld w gotówce oraz 12 mld w akcjach Facebooka), a społecznościowy gigant dokłada jeszcze 3 mld dol. w akcjach na poczet przyszłych premii dla pracowników, które zostaną rozłożone na kolejne trzy lata. Warto tutaj przypomnieć, że Google dopiero co sprzedał Motorolę raptem za 2,91 mld dol.

Reklama

Na temat nowego zakupu wypowiedział się oczywiście sam Mark Zuckerberg:

"WhatsApp jest bliski połączenia ze sobą miliarda osób. Serwis, który osiąga taki wynik jest niesamowicie wartościowy. Znam Jana [Jan Koum, CEO firmy WhatsApp - dop. red.] od dawna i jestem podekscytowany, że będą mógł współpracować z nim i jego zespołem, dzięki czemu sprawimy, że świat stanie się bardziej otwarty i połączony".

WhatsApp to stworzony w 2009 roku multiplatformowy komunikator dostępny na 7 mobilnych systemów operacyjnych: iOS, Android, BlackBerry, Series 40, Asha, Symbian oraz Windows Phone. Z przygotowanego przez Facebooka raportu wynika, że miesięcznie korzysta z niego 450 mln użytkowników, z czego 70 proc. w ciągu jednego dnia. Usługa rozwija się błyskawicznie, a na chwilę obecną codziennie rejestruje się w niej ponad milion osób. Nie tak dawno, bo w listopadzie 2013 roku firma chwaliła się 190 mln aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy wysyłali 10 mld wiadomości i 400 mln zdjęć dziennie. Biorąc pod uwagę powyższe dane, 16 mld dolarów przekłada się na 35,5 dol. za każdego użytkownika.

Jaki los czeka aplikację WhatsApp? Z pewnością żadna rewolucja nie nastąpi z dnia na dzień, więc najpewniej jeszcze przez kilka lat zostanie on niezależną usługą oderwaną od ekosystemu Facebooka, a użytkownicy nie odczują żadnej zmiany. Każdy fałszywy ruch mógłby bowiem skończyć się katastrofą, a Mark Zuckerberg ma teraz 16 miliardów powodów, by do tego nie dopuścić.

Miron Nurski

komórkomania.pl

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: WhatsApp | Facebook | komunikator
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy