Prawie 900 tysięcy fałszywych aplikacji dla Androida
Ostatnie badania przeprowadzone przez producenta oprogramowania zabezpieczającego Trend Micro wykazały, że w sklepie Google Play znaleźć można prawie 900 000 fałszywych aplikacji. Podróbki mają jeden cel - oszukać użytkowników, przejąć dane i wyświetlać agresywne reklamy.
Eksperci z Trend Micro zbadali 50 najpopularniejszych darmowych aplikacji w katalogu Google Play. Okazało się, że 77 proc. z nich posiada swoje fałszywe odpowiedniki. Najczęściej wyglądają one jak oryginał tak aby wprowadzić użytkownika w błąd. Badanie przeprowadzone w kwietniu tego roku wykazało ponad 890 tysięcy fałszywych aplikacji. Ponad połowa z nich została określona jako "agresywna".
Najczęstszym rodzajem fałszywej aplikacji jest oprogramowanie antywirusowe kierowane do użytkowników, którzy myślą, że ich urządzenia są chronione. W rzeczywistości tego typu oprogramowanie nie gwarantuje żadnej ochrony, a dodatkowo zbiera wrażliwe dane lub wysyła SMS-y na numery premium. Doskonałym przykładem jest Virus Shield, o którym głośno było na początku kwietnia. Kolejnym przykładem oszustwa na dużą skalę jest fałszywy BlackBerry Messenger. Zanim BlackBerry wydało swój komunikator na Androida, fałszywa wersja pobrania została ponad 100 000 razy. Radzimy zachować ostrożność podczas pobierania aplikacji z Google Play, a przede wszystkim sprawdzić kto jest wydawcą i jakich uprawnień wymaga instalowane oprogramowanie.