WhatsApp i zmiany w regulaminie - Telegram i Signal to ciekawe alternatywy

Z uwagi na głośne zmiany nadchodzące w aplikacji WhatsApp, kolejni użytkownicy planują skorzystać z alternatywnych komunikatorów internetowwych. Wśród nich szczególnie wybijają się dwie aplikacje: Signal i Telegram. Co trzeba o nich wiedzieć?

Facebook, właściciel WhatsAppa, oficjalnie poinformował o zmianach w swojej polityce przekazywania danych. Oznacza to, że m.in.  komunikator WhatsApp, będzie przesyłał dużo więcej informacji do centrali, niż do tej pory (więcej informacji). Jak można się było spodziewać, decyzja ta skutkowała dużym niepokojem wśród użytkowników, którzy szybko zaczęli rozglądać się za alternatywnymi aplikacjami. Oto dwie warte uwagi apki.

Signal

Reklama

Signal to otwartoźródłowa, niekomercyjna, szyfrowana aplikacja komunikacyjna dla systemów Android i iOS. Jej główną zaletą jest fakt, że oferuje obecnie te same możliwości co skomercjalizowany WhatsApp, a przy tym wciąż pozwala na zachowanie prywatności.

Za jej pośrednictwem możemy wysyłać i otrzymywać wiadomości, a także brać udział w połączeniach głosowych i wideo. Signal oferuje przy tym bezproblemową aplikację na iPada. Nie ma także potrzeby, aby smartfon był włączony lub podłączony, aby uzyskać dostęp do komunikatora z innych urządzeń.

Co najważniejsze w obecnej perspektywie, aplikacja umożliwia dostęp do wielu urządzeń, połączenia z pulpitu, w pełni zaszyfrowaną historię rozmów, czy wyczekiwane u konkurencji znikające wiadomości. Co więcej, jest bezpieczniejszy niż WhatsApp - jego wdrożenie szyfrowania jest jawne, nie gromadzi żadnych metadanych, nie jest własnością Facebooka, ani nie zostanie zintegrowane z marketingowym gigantem.

Również, w przeciwieństwie do WhatsAppa, platforma wydaje się elastyczna. Przy tym wszystkim ogranicza także reklamy, które od lat zapowiada Facebook w swoim oprogramowaniu.

Signal obecnie jest tym, czym był WhatsApp zanim przejął go Facebook. Nic zatem dziwnego, że nawet właściciel marki Tesla jest jego zwolennikiem

Telegram

Aplikacja jest prosta i szybka w użyciu, posiada sprawnie działające narzędzia do edycji zdjęć i wideo oraz otwartą platformę naklejek/GIFów. Niedawno do jego funkcji dołączyła także możliwość prowadzenia grupowej wideokonferencji. Wszystko to za darmo i w formie pozbawionej jakichkolwiek denerwujących reklam.

Co jednak najważniejsze, program dba o nasza prywatność. Aplikacja nie tylko nie daje dostępu do naszych danych osobom trzecim, ale także oferuje specjalny tryb wiadomości w szyfrowanych czatach, które mogą być zaprogramowane tak, aby automatycznie ulegały samozniszczeniu na obu uczestniczących w nim urządzeniach.

Nad bezpieczeństwem programu czuwa system szyfrowania wykorzystujący kombinację 256-bitowego symetrycznego szyfrowania AES, 2048-bitowego szyfrowania RSA oraz bezpiecznej wymiany kluczy Diffie-Hellmana.

Co ciekawe, aplikacja od niedawna jest także dostępna w naszym ojczystym języku. Do powstania oficjalnego tłumaczenia przyczyniła się przede wszystkim jej wysoka popularność w naszym kraju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Signal | komunikator | Telegram
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy