Reklama

Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję sprzedany za 1,5 miliona złotych

To znak czasów, w których żyjemy. Obraz namalowany przez algorytm sztucznej inteligencji okazał się tak fascynującym dziełem, że został kupiony za rekordową kwotę 432 tysięcy dolarów.

Trzy miesiące ciężkiej pracy trójki francuskich inżynierów-artystów w składzie Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel oraz Gauthier Vernier. W 2014 roku przygotowali oni serię obrazów z fikcyjnymi postaciami rodziny Bellamy. Największe poruszenie wywołał jednak obraz zatytułowany Edmond de Bellamy. Ostatecznie trafił ona na aukcję w słynnym domu Christie's w Paryżu.

Początkowo dzieło stworzone przez AI od francuskiego kolektywu o nazwie Obvious wyceniono na maksymalnie 10 tysięcy dolarów, ale okazało się, że zainteresowanie nim było tak duże, a kwoty licytacji tak ogromne, że aukcja skończyła się na astronomicznych 432,5 tysiącach dolarów.

Reklama

Obraz namalowany przez sztuczną inteligencję sprzedany za 1,5 miliona złotych. Fot. NewYorkPost.

Mecenasi sztuki uważają, że to wyjątkowa sytuacja, która zapisze się na kartach historii dzieł sztuki. Pierwszy raz bowiem zdarzyło się, że tak ogromną popularnością cieszyło się dzieło nie wykonane przez człowieka. Jeśli chcecie powiesić sobie na ścianie jedno z dział AI od grupy Obvious, to droga wolna, bo mają oni do sprzedania jeszcze kilka innych obrazów ().

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. NewYorkPost/CNBC

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy