Skradziony w czasie II Wojny Światowej obraz wraca do Polski

Polska od jakiegoś czasu podwoiła wysiłki, aby odzyskać skradzione podczas II Wojny Światowej bezcenne dzieła sztuki oraz stara się uzyskać odszkodowanie od Niemiec za szkody poniesione podczas niemieckiej okupacji. Jeden obraz właśnie wraca na Polską ziemię, z... Japonii!

Madonna z dzieciątkiem wraca do Polski

Madonnę z dzieciątkiem, czyli XVI-wieczny obraz przypisywany Włochowi Alessandro Turchiemu, udało się odzyskać, gdy został zauważony przez polskie władze na aukcji. Gdy okazało się, że jest to zrabowany podczas wojny obraz, dom aukcyjny i aktualny właściciel dzieła zgodzili się zwrócić go Polsce. Oficjalna ceremonia przekazania bezcennego dzieła odbyła się w środę w Tokio.  

Mimo że powrót obrazu wzbudził bardzo wiele radości wśród polskich znawców sztuki, to jednak jest to kropla w morzu zrabowanych podczas II Wojny Światowej dzieł. Szacuje się, ponad 66 000 tak zwanych strat wojennych nie zostało jeszcze odzyskanych. Do tej pory udało się z powodzeniem sprowadzić do Polski 600 zrabowanych dzieł sztuki.

Reklama

Na liście sporządzonej przez nazistowskiego urzędnika Kajetana Mühlmanna, który nadzorował grabieże, znajduje się 521 pozycji dzieł sztuki zrabowanych podczas okupacji, w tym właśnie Madonna z dzieciątkiem.  

Odnajdywanie skradzionych dzieł

Eksperci twierdzą, że wraz z upływem czasu coraz łatwiej odnaleźć zaginione dzieła sztuki, ponieważ spadkobiercy będą próbowali je sprzedać, nie znając nawet historii ich pochodzenia. Polsce skradzione bezcenne prace wybitnych artystów, w tym Rembrandta, Rafaela czy Leonarda da Vinci, a także uznane na całym świecie polskie arcydzieła.  

Obraz Madonna z dzieciątkiem został zauważony przez polskie władze w latach 90., gdy sprzedany został na aukcji w Nowym Jorku. Kolejny raz miał zostać wystawiony na sprzedaż w styczniu 2022 roku, jednak tym razem polskie władze zareagowały. 

Christopher Marinello, założyciel Art Recovery International, od ponad 30 lat zajmuje się poszukiwaniem zaginionych dzieł. Uważa, że następująca zmiana pokoleniowa pozwoli na odzyskanie przynajmniej części skradzionych dzieł. Jednak w każdym kraju obowiązuje inne prawo, w związku z czym, czasami tylko dobra wola właściciela decyduje o tym, czy dany przedmiot zostanie oddany, czy nie.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzieła sztuki | III wojna światowa | kradzież
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy