To najbardziej zakrzywiony wieżowiec na świecie. Inspiracją była zorza polarna

Chongqing Office Tower w Chinach, to najbardziej zakrzywiony drapacz chmur na świecie. Znasz inne, równie zakręcone budynki?

Dzięki niezwykle charakterystycznemu kształtowi drapacz chmur wyróżnia się na tle miasta
Dzięki niezwykle charakterystycznemu kształtowi drapacz chmur wyróżnia się na tle miastaAedas/Arch-ExistTwitter

Drapacz chmur inspirowany zorzą

Drapacz chmur zaprojektowany przez firmę Aedas ma 39 pięter i wznosi się na wysokość 180 m. Dzięki niezwykle charakterystycznemu kształtowi wyróżnia się na tle miasta.

Tworząc budynek, architekci zainspirowali się tańczącą na północnym niebie zorzą. Efekt uzyskano dzięki kontrastowemu  połączeniu prostych i zakrzywionych powierzchni wieży. Architekci zauważają, że o wschodzie słońca budynek lśni jak latarnia morska. Gdy zapada zmrok, na zakrzywionej fasadzie pojawiają się refleksy, które nawiązują do tańczącej postaci baletnicy.

O wschodzie słońca budynek lśni jak latarnia morskaAedas/Arch-ExistTwitter

Najbardziej zakrzywiony wieżowiec na świecie

Podwójnie zakrzywioną szklaną fasadę skonstruowano przy użyciu szkła formowanego na zimno. Dzięki temu uzyskano gładką powierzchnię, a nie powierzchnię fasetową, jak w przypadku montażu panelowego.

Architekci są przekonani, że to najbardziej zakrzywiony wieżowiec na świecie, ponieważ maksymalny kąt skręcenia wynosi nawet 8,8 stopnia na piętro, co przewyższa inne istniejące projekty. Do budowy zakręconej ściany o powierzchni około 8 tys. m kw. użyto aż  1709 paneli.

Podwójnie zakrzywioną szklaną fasadę skonstruowano przy użyciu szkła formowanego na zimno. Aedas/Arch-ExistTwitter

Wpasować się w otoczenie

Chongqing Office Tower wybudowano w rozwiniętej dzielnicy Jiangbei w mieście Chongqing. Projektanci chcieli, aby nowy budynek z jednej strony wpasował się w otoczenie, a jednocześnie był charakterystycznym punktem orientacyjnym. Dzięki temu, że pozostałe wieżowce mają bardziej klasyczne kształty, skręcony budynek zdecydowanie się wyróżnia.

Skręcone wieżowce coraz bardziej popularne

Dzięki możliwości wykorzystania nowych technik w budownictwie i rozwojowi programów projektowych skręcone wieżowce zyskały na popularności. Pierwszym tego typu budynkiem prezentującym nowy styl architektoniczny był Turning Torso. Drapacz chmur zaprojektowany przez  hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava wybudowany został w 2005 roku. Ma 57 pięter i 190 m wysokości.

Inne ciekawe "pokręcone" wieżowce to:

  • Absolute Towers w Kanadzie, wybudowane w 2012 roku. To dwie wieże o wysokościach 179,5 m i 161,2 m.
  • Cayan Tower w Dubaju. Jego budowa rozpoczęła się w 2006 r., ale kończony został dopiero w 2013 r. Ten 73-piętrowy drapacz chmur wznosi się na wysokość 307 m.

Przeczytaj także:

Na wagę marsz. Londyńskie zoo waży swoich podopiecznychINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas