Tożsamość Banksy’ego ujawniona? Znamy imię słynnego artysty

Odkryto zapomniany wywiad z Banksym z czasów, gdy był początkującym artystą ulicznym. Wydaje się, że mógł zdradzić w nim swoje imię. Czy to pozwoli odpowiedzieć na pytanie, kim jest słynny Banksy?

Banksy pojawił się jako artysta uliczny na początku XXI wieku, stając się jednym z najsłynniejszych malarzy. Jednym z najbardziej intrygujących aspektów mieszkającego (prawdopodobnie, choć niektórzy to podważają) w Bristolu artysty jest jego tożsamość. Przez wiele lat z pseudonimem łączono wiele postaci, w tym współtwórcę Gorillaz Jamiego Hewleta, który także współtworzył Tank Girl, współzałożyciela Massive Attack Roberta Del Naja (operając się na fakcie, że obaj zajmowali się graffiti), czy mieszkańca Bristolu Robina Gunninghama

Reklama

Z kolei Neil Buchanan, gospodarz programów o sztuce dziecięcej w brytyjskiej telewizji w czasie pandemii został zmuszony do wydania oświadczenia, w którym zaprzeczył jego powiązaniom z Banksym. Inne scenariusze zakładały nawet, że może to być kolektyw artystów, a nie jedna postać.

Jednak to nie współczesne śledztwo, czy wpadka artysty przyczyniła się do ujawnienia tożsamości, tylko... odkryte nagranie BBC z 2003 roku. Wywiad, który dotychczas nie był opublikowany, został udostępniony na potrzeby specjalnego odcinka emitowanego dla programu The Banksy Story w BBC Radio 4.

Krok bliżej ujawnienia artysty, ale wątpliwości pozostają

W rozmowie między wschodzącym wówczas artystą ulicznym, a byłym korespondentem artystycznym BBC Nigelem Wrenchem z okazji otwarcia pokazu Banksy’ego "Turf War" we wschodnim Londynie latem 2003 roku, Wrench zapytał, czy mógłby użyć w wywiadzie prawdziwego nazwiska Banksy’ego. Dziennikarz powołał się na to, że gazeta The Independent posługiwała się nim już w przeszłości, prosząc o potwierdzenie, czy nazywa się Robert Banks.

- Jestem Robbie - wyjaśnił Banksy

Choć wiele osób, które śledzi jego dzieła, chciałoby ze 100-procentową pewnością poznać prawdziwe imię i nazwisko Banksy’ego, to sytuacja wciąż pozostaje niejasna. Dzięki wywiadowi poznaliśmy zdrobnienie. To może jednak odnosić się do dwóch imion: Roberta i Robina. W końcu pozostaje także możliwość, że podane imię to również pseudonim.

Jaki jest stosunek Banksy’ego do graffiti?

W ujawnionym wywiadzie młody artysta wypowiada się także na temat tego, czy graffiti należy uznać za wandalizm. - To nielegalne. Ale spotkałem się z dobrą reakcją. Odrzucam większość ludzi z tej działki. Wiesz, w przeszłości nawet policjanci mówili, że podobają im się różne rzeczy w tym temacie, ale...  po prostu uważam, że mam prawo wyjść i to pomalować - mówi.

Banksy zawsze wolał zachowywać anonimowość, co pozwoliło mu kontynuować sztukę bez ograniczeń związanych ze sławą. Z drugiej strony służy ona również jako środek ochrony przed ściganiem przez policję.

Mimo chwilowej wpadki wydaje się mało prawdopodobne, aby Banksy poluzował swoje zasady co do ukrywania tożsamości i pozwolił na ściągnięcie maski. Może warto szukać w The Independent, skoro ujawnili wcześniej jego nazwisko? A może lepiej odpuścić? Może poznanie tego elementu w jakiś sposób zniszczyłoby całą aurę tajemniczości i nieprzewidywalności, za co jest uwielbiany na świecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Banksy | sztuka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama