W starożytnej świątyni znaleziono kompletny obraz zodiaku
Teorie na temat wpływu konstelacji gwiezdnych na narodziny i życie człowieka znane są od tysięcy lat. Jednym z odkryć potwierdzających zainteresowanie starożytnych astrologią, są odnalezione w Egipcie malowidła przedstawiające kompletny zestaw znaków zodiaku.
Wpływ gwiazd i planet na życie człowieka od tysięcy lat fascynuje ludzkość. Astrologia próbuje powiązywać układ ciał niebieskich z wydarzeniami na Ziemi i losami pojedynczych ludzi. Ta dziedzina uważana jest za pseudonaukę, jednak ma wielu zwolenników na całym świecie.
Starożytne malowidła
Fascynującego odkrycia dokonano w Egipcie, w starożytnej świątyni odkryto szereg płaskorzeźb przedstawiających sylwetki dwunastu znaków zodiaku. Znaleziska zostały odrestaurowane i można je podziwiać we wspaniałej świątyni Esny. Oprócz wizerunków zodiaku płaskorzeźby przedstawiają również inne elementy. Odkrywanie coraz to nowych malowideł w świątyni trwa nieprzerwanie od 2022 roku.
Część z nich poświęcona została bogu z głową barana Chnumowi i innym pomniejszym bożkom. Przedstawione zostały również planety naszego Układu Słonecznego. Znaki zodiaku są rzadkim znaleziskiem w świątyniach starożytnego Egiptu. Szacuje się, że powstały prawie 2000 lat temu. Wyróżniają się oszałamiającą dokładnością, skomplikowaniem wykonania oraz żywością zachowanych kolorów.
Przedstawienia zodiaku są bardzo rzadkie w egipskich świątyniach. Zodiak sam w sobie jest częścią astronomii babilońskiej i pojawia się w Egipcie dopiero w czasach Ptolemeusza.
Świątynia Esny
Rozpoczęcie budowy świątyni Esny miało miejsce właśnie w czasach Ptolemeuszy, ale rozciągnęło się na wieki. Z całej budowli pozostał jedynie przedsionek datowany na okres rzymski w czasach panowania cesarza Klaudiusza, między 41 a 54 rokiem n.e. Archeolodzy spędzili wiele czasu nad odkrywaniem niepowtarzalnych płaskorzeźb.
Pod brudem i pyłem gromadzącym się na murach przez ponad 2000 lat odkryli wspaniałe freski przedstawiające boginię Nechbet z głową sępa i boginię Wadjet z głową węża jako ptaki z rozpostartymi skrzydłami. Badacze twierdzą, że świątynia jest wyjątkowa pod względem liczby postaci uwiecznionych na jej ścianach. Również zachowane kolory są niespotykanym odkryciem.
Zazwyczaj z biegiem lat malowidła wyblakły do tego stopnia, że nie było już możliwości przywrócenia im dawnej świetności. Jednak tym, co wysuwa się na pierwszy plan wśród mnogości postaci, są przedstawienia znaków zodiaku.
Zodiak był używany do ozdabiania prywatnych grobowców i sarkofagów i miał ogromne znaczenie w tekstach astrologicznych, takich jak horoskopy znalezione na skorupach ceramicznych. Jednak jest to rzadkie w dekoracji świątyń: oprócz Esny pozostały tylko dwie całkowicie zachowane wersje, obie z Dendery.
Prace archeologiczne ujawniły również zapis staroegipskich nazw gwiazdozbiorów takich jak Mesekhtiu (Wielki Wóz), Sah (Orion) oraz nieznana wcześniej konstelacja Apedu n Ra – „gęsi z Ra”. Prace w świątyni wciąż trwają, pozostało jeszcze wiele do odkrycia.
Do tej pory udało się oczyścić ponad połowę stropu, jednak jest to bardzo mozolna praca. Archeolodzy liczą, że odnajdą tu więcej wskazówek dotyczących kultury starożytnego Egiptu.