Węgiel

Środa, 22 listopada 2023 (13:41) Aktualizacja Wtorek, 6 lutego 2024 (15:00)
Węgiel jest zaliczany do najważniejszych surowców naturalnych na świecie. Stanowi źródło energii dla wielu krajów oraz odgrywa kluczową rolę w przemyśle. Należy jednak pamiętać, że ma on również niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.
Węgiel - najważniejsze informacje
Węgiel kamienny i brunatny jest wydobywany w Polsce. /Tomasz Kawka/East News /East News

Węgiel - najważniejsze informacje

Węgiel to inaczej skała osadowa, która powstaje ze szczątków organicznych roślin, które przez miliony lat ulegały procesowi fosylizacji, czyli procesu w którym martwe organizmy przeszły w stan skamieniały.

Do grupy węglikopalnych zaliczyć można: torf, węgiel brunatny, węgiel kamienny, antracyt oraz szungit.
 
Węgiel kamienny, znany również pod nazwą “czarny węgiel” to najbardziej popularny rodzaj węgla. Jego głównym składnikiem jest węgiel organiczny, natomiast zawartość węgla waha się w przedziale od 45% do 86%.

Węgiel brunatny jest węglem mniej wartościowym od kamiennego. Zawiera mniej węgla organicznego, niż węgiel kamienny. Dla porównania, w tym przypadku zawartość węgla wynosi od 30% do 45%.

Antracyt, który znany jest jako węgiel kamienny najwyższej jakości składa się w głównej mierze z materiału organicznego, zawierając w sobie od 86% do 98% węgla organicznego.

Wielkość zawartości węgla organicznego przekłada się na wydajność oraz jakość poszczególnych rodzajów węgla. 

Gdzie jest wydobywany węgiel?

Węgiel wydobywany jest praktycznie na całym świecie. Jednak głównie w takich krajach jak: Indie, Stany Zjednoczone, Australia, Chiny i Rosja.

Złoża węgla kamiennego i brunatnego są także w Polsce. 
 
Węgiel wydobywać można zarówno metodą podziemną, jak i odkrywkową. 

Temat Węgiel znajdziesz również w serwisie:

Węgiel - Wiadomości

Węgiel - Wideo