23 tys. Europejczyków co roku umiera z powodu pyłu węglowego

Co roku w samych tylko Chinach umiera 1,4 mln osób z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza. Pył pochodzący ze spalania węgla co roku zabija prawie 23 tys. Europejczyków.

Elektrownie węglowe wciąż są niezwykle popularne w Polsce
Elektrownie węglowe wciąż są niezwykle popularne w Polsce123RF/PICSEL

Choć coraz więcej krajów Unii Europejskiej wymienia elektrownie węglowe na te zasilane odnawialnymi źródłami energii, pyły węglowe to wciąż poważny problem na Starym Kontynencie. Szacuje się, że w 2014 r. elektrownie węglowe były odpowiedzialne za emisję 18 proc. gazów cieplarnianych.

"Spalanie węgla tworzy toksyczne cząsteczki pyłu, które mogą być przenoszone daleko od elektrowni, poza granice kraju. Ludzie żyjący w pobliżu elektrowni węglowych mogą wdychać te cząsteczki i ponieść poważne konsekwencje zdrowotne", piszą autorzy raportu.

Raport opracowany przez Health and Environment Alliance (HEAL), World Wide Fund for Nature (WWF), Sandbag, Greenpeace i Climate Action Network Europe (CAN-E) wykazał niepokojące tendencję. Naukowcy uzyskali dane o emisji pyłu węglowego z 257 z 280 elektrowni węglowych położonych an terenie UE i połączyli je z 22 900 przedwczesnymi zgonami w 2013 r. Okazuje się, że przez pył węglowy zginęło tylko 3000 mniej osób niż w wypadkach samochodowych.

Polska jest największym trucicielem w Europie
Polska jest największym trucicielem w Europiemateriały prasowe

Dodatkowo, odnotowano prawie 12 tys. nowych przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli i ponad 500 tys. ataków astmy u dzieci w 2013 r. Koszt leczenia tych przypadków nieśmiertelnych (wliczając w to pieniądze utracone w wyniku nieobecności w pracy) wyniósł 36-70 mld dol., co jest równoznaczne z dwukrotnością PKB Islandii.

Warto zaznaczyć, że Polska wraz z Niemcami są dwoma największymi producentami pyłu węglowego w Europie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas