Paliwa kopalne wkrótce staną się przeszłością

Obecnie globalna energetyka wciąż w większości opiera się na paliwach kopalnych, mimo iż do głosu coraz częściej dochodzą alternatywne źródła energii. W ciągu dekady może się to zmienić.

Rezygnacja z paliw kopalnych potrwa krócej niż poprzednie rewolucje energetyczne
Rezygnacja z paliw kopalnych potrwa krócej niż poprzednie rewolucje energetyczne123RF/PICSEL

Profesor Benjamin Sovacool z Uniwersytetu w Sussex uważa, że następna wielka rewolucja energetyczna może trwać krócej niż zmiany odbywające się w przeszłości. Przejście z drewna na węgiel w Europie zajęło 96-160 lat, podczas gdy elektryczność potrzebowała 47-69 lat, aby wejść do powszechnego użytku. Przyszłość będzie inna.

- Przeniesienie do nowego, czystszego systemu energetycznego będzie wymagało znaczących zmian w technologiach, regulacjach politycznych, taryfach i systemach cen. Poprzednie zmiany zajmowały kilka dekad, ale teraz - bogaci w doświadczenia - jesteśmy w stanie przeprowadzić je szybciej. Znacznie szybciej - powiedział Sovacool.

Dzisiaj, przejścia energetyczne następują znacznie szybciej niż w poprzednich dekadach. Na przykład, w Ontario zakończono stosowanie węgla kamiennego w latach 2003-2014, w Indonezji kompleksowa wymiana piecyków naftowych na kuchenki gazowe zajęła zaledwie 3 lata, natomiast program energetyki jądrowej we Francji zwiększył się z 4 proc. w 1970 r. aż do 40 proc. w 1982 r. Dzisiejsze zmiany zachodzą w tempie ekspresowym. Trend ten utrzyma się także w przyszłości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas