Co najmniej 145 nieodkrytych minerałów węglowych

​Na Ziemi znajduje się co najmniej 145 minerałów zawierających węgiel, które nie zostały jeszcze odkryte. Oznacza to, że wokół wciąż jest wiele surowców, które można by potencjalnie wykorzystać.

Twórcy projektu Carbon Mineral Challenge zachęcają zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, do poszukiwania nieopisanych jeszcze minerałów. Tych powinno być sporo, bo węgiel jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków. Wchodzi on w reakcje z większością innych pierwiastków układu okresowego, więc mnogość tworzonych związków jest ogromna.

Projekt Carbon Mineral Challenge został stworzony przez Deep Carbon Observatory (DCO), organizację, które głównym celem jest zidentyfikowanie wszystkich form węgla na Ziemi.

Zgodnie z obowiązującym stanem wiedzy, zidentyfikowano ponad 5000 minerałów, spośród których 406 zawiera węgiel. Od kilku lat co roku odkrywa się średnio 4 nowe minerały zawierające węgiel. Ale tych nieodkrytych jest co najmniej 145 - tak wynika z symulacji komputerowych przeprowadzonych przez DCO.

Badacze są przekonani, że większość nieopisanych jeszcze minerałów węglowych występuje pod postacią hydratów (związków chemicznych zawierających wodę). Utrudnia to ich identyfikację w przyrodzie. Prawdopodobnie minerały węglowe można znaleźć w Poundrette Quarry w Kanadzie, w kopalni Clara w Niemczech czy górze Kukiswumczor w Rosji. Wcześniej znajdowano już tam związki zawierające węgiel.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Węgiel | minerały | geologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama