1000 razy szybsze komputery dzięki laserom femtosekundowym

Naukowcy odkryli, że pod wpływem impulsu laserowego można zamienić szkło w coś na kształt metalu. Ten fakt może zostać w przyszłości wykorzystany w nowoczesnej elektronice.

Zespół fizyków z Technische Universitat Wien zauważył, że da się zamienić szkło kwarcowe, które jest izolatorem w przewodzący prąd, nieprzejrzysty materiał, który podobny jest do metalu. Wystarczy użyć lasera femtosekundowego, czyli takiego, który jest w stanie emitować impuls o długości kilku biliardowych części sekundy.

Z laserów femtosekundowych korzysta się już w medycynie, chemii i fizyce, a potencjalnych zastosowań wciąż przybywa. Przez niewielki ułamek sekundy, gdy na szkło działa się laserem, elektrony będące związane z atomami tlenu osiągają wyższy stan energetyczny i zaczynają poruszać się chaotycznie, zupełnie jak wolne elektrony w metalach.

W obecnie stosowanych tranzystorach, każda zmiana stanu z izolatora w przewodnik zajmuje kilka pikosekund. Zastosowanie lasera femtosekundowego przyspieszyłoby ten proces co najmniej 1000 razy.

Naukowcy przewidują, że możliwe jest osiągnięcie jeszcze większych szybkości reakcji, a to z kolei umożliwiłoby stworzenie prawdziwych komputerów kwantowych.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fizyka | tranzystor | izolator | przewodnik | elektronika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama