Reklama

1000 razy szybsze komputery dzięki laserom femtosekundowym

Naukowcy odkryli, że pod wpływem impulsu laserowego można zamienić szkło w coś na kształt metalu. Ten fakt może zostać w przyszłości wykorzystany w nowoczesnej elektronice.

Zespół fizyków z Technische Universitat Wien zauważył, że da się zamienić szkło kwarcowe, które jest izolatorem w przewodzący prąd, nieprzejrzysty materiał, który podobny jest do metalu. Wystarczy użyć lasera femtosekundowego, czyli takiego, który jest w stanie emitować impuls o długości kilku biliardowych części sekundy.

Z laserów femtosekundowych korzysta się już w medycynie, chemii i fizyce, a potencjalnych zastosowań wciąż przybywa. Przez niewielki ułamek sekundy, gdy na szkło działa się laserem, elektrony będące związane z atomami tlenu osiągają wyższy stan energetyczny i zaczynają poruszać się chaotycznie, zupełnie jak wolne elektrony w metalach.

W obecnie stosowanych tranzystorach, każda zmiana stanu z izolatora w przewodnik zajmuje kilka pikosekund. Zastosowanie lasera femtosekundowego przyspieszyłoby ten proces co najmniej 1000 razy.

Naukowcy przewidują, że możliwe jest osiągnięcie jeszcze większych szybkości reakcji, a to z kolei umożliwiłoby stworzenie prawdziwych komputerów kwantowych.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fizyka | tranzystor | izolator | przewodnik | elektronika

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy