17-letnia Kinga Panasiewicz zajęła II miejsce w prestiżowym konkursie naukowym
Imieniem 17-letniej Kingi Panasiewicz z Hrubieszowa zostanie nazwana jedna z niedawno odkrytych asteroid. To jedna z nagród, jakie nastolatka otrzyma za zajęcie II miejsca w kategorii medycyny i zdrowia na najbardziej prestiżowym konkursie naukowym dla młodzieży: Intel International Science and Engineering Fair.
W tegorocznych Intel ISEF, najważniejszych na świecie targach uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją, prezentowały się trzy polskie zespoły. Ogromne wrażenie na jurorach zrobiła praca 17-letniej Kingi Panasiewicz, dotycząca wpływu synchronizacji półkul mózgowych na pracę mózgu. Licealistka z Hrubieszowa zajęła II miejsce w dziedzinie medycyny i zdrowia (Medicine and Health Science). W nagrodę otrzymała 1 500 dolarów, a jej imieniem zostanie również nazwana jedna z asteroid odkrytych dzięki programowi The Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR).
Badane przez Kingę osoby były podłączone do aparatu EEG i otrzymywały do rozwiązania różne zadania. Gdy mierzyły się z coraz trudniejszymi łamigłówkami, młoda naukowiec sprawdzała, co się zmienia w zapisie EEG, obrazującym pracę ich mózgu. Na tej podstawie laureatka ISEF opracowała własny program ćwiczeń, które miały jeszcze bardziej zsynchronizować obie półkule.
- Mózg człowieka składa się z dwóch półkul, zróżnicowanych pod wieloma względami. W swoim projekcie zajęłam się zjawiskiem powiązania danej funkcji psychicznej z określonym obszarem mózgu, a także zagadnieniem synchronizacji pracy obu półkul. Bazowałam na behawioralnych eksperymentach laboratoryjnych oraz badaniach EEG. Zebrane podczas badań dane wykazały, że odpowiednio dopasowany program ćwiczeń synchronizujących oddziałuje znacząco na aktywność ośrodkowego układu nerwowego - opowiada o swoim badaniu Kinga.
Kinga nie tylko przeprowadziła wyczerpujące badania, ale także znalazła poparcie dla swoich wniosków u naukowych autorytetów z uniwersytetów w Cambridge i Glasgow. Badawcza dociekliwość nastolatki opłaciła się - jej praca została doceniona przez ekspertów podczas Intel ISEF, a jej wyniki mogą przyczynić się do rozwoju neuromedycyny.
Impreza International Science and Engineering Fair organizowana jest od ponad 60 lat, a firma Intel jest jej partnerem strategicznym od roku 1997. Tegoroczna edycja jest dla nas szczególnie ważna, dzięki osiągnięciu Kingi, której udało się zająć II miejsce w konkursie, mimo ogromnej konkurencji. Jesteśmy pełni podziwu dla jej wiedzy, pasji i determinacji - powiedział Juliusz Kornaszewski, Intel PR Manager, Central and Eastern Europe.
Kinga Panasiewicz zakwalifikowała się do udziału w Intel ISEF jako laureatka Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Podczas finału w Phoenix w Stanach Zjednoczonych rywalizowała z ponad 1 500 nastolatkami z całego świata.