6500 lat temu w Izraelu już wytwarzano rudę miedzi

​W Izraelu odkryto liczące 6500 lat zaawansowane warsztaty. Znalezisko oznacza, że w tych czasach ludzie korzystali ze znacznie bardziej zaawansowanych technologii niż sądziliśmy.

Ślady obróbki miedzi w Izraelu 6500 lat temu. Fot. Anat Rasiuk/Israel Antiquities Authority
Ślady obróbki miedzi w Izraelu 6500 lat temu. Fot. Anat Rasiuk/Israel Antiquities Authoritymateriały prasowe

Archeolodzy odkryli w Izraelu dowody użycie pieca, oznaczające technologię "bardziej wyrafinowaną" niż cokolwiek innego w całym starożytnym świecie - czytamy w serwisie Express.co.uk.

Odkrycia dokonano w mieście Beer Sheva  w dzielnicy Neveh Noy, na pustyni Negev w południowym Izraelu. Odkryto tam warsztat wytapiania rudy miedzi - prawdopodobnie pierwsze takie miejsce na świecie.

- Wykopalisko ujawniło dowody na produkcję krajową sprzed ok. 6500 lat. Do zaskakujących znalezisk należy mały warsztat do wytapiania miedzi z odłamkami pieca, a także dużo żużla miedzi - powiedziała Talia Abulafia, dyrektorka ds. wykopalisk Izraelskiego Urzędu Antyków.

Epoka miedzi opisuje okres między czwartym a trzecim wiekiem p.n.e. na Bliskim Wschodzie i w części Europy Południowo-Wschodniej. Chociaż ten okres archeologiczny wykazuje oznaki produkcji narzędzi miedzianych, nadal jest uważany za część epoki kamiennej.

Analiza izotopów rudy znalezionej w Neveh Noy wskazuje, że materiał był tam transportowany z Wadi Faynan we współczesnej Jordanii, oddalonym o ok. 100 km. Zaskakujące jest to, że w tym okresie ruda miedzi była przerabiana daleko od miejsca jej wydobycia.

Wydobycie rudy miedzi. Fot: Talia Abulafia/Israel Antiquities Authority
Wydobycie rudy miedzi. Fot: Talia Abulafia/Israel Antiquities Authoritymateriały prasowe

- Ważne jest, aby zrozumieć, że wydobywanie miedzi było zaawansowaną technologią w tamtym okresie. Nie było bardziej zaawansowanej technologii niż na w całym starożytnym świecie - powiedział prof. Ben-Yosef z Uniwersytetu w Tel-Awiwie.

Jest również wielce prawdopodobne, że niewielu członków elitarnej grupy znało tajniki obróbki metalu. Każdy warsztat miał swój własny "przepis", którego nie powielano nigdzie indziej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas