70 proc. szans na El Nino w tym roku

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej istnieje 70-procentowe prawdopodobieństwo powrotu zjawiska El Nino przed końcem bieżącego roku.

Ostatnie El Nino miało miejsce w latach 2015/16, co odbiło się na zmianach pogodowych na całym świecie. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzega, że sytuacja może powtórzyć się jeszcze w 2018 r. Naukowcy przekonują, że El Nino będzie łagodniejsze od tego w latach 2015/16.

El Nino to zjawisko naturalne, które wiąże się w wahaniami temperatury powierzchni oceanu na Pacyfiku, co kształtuje pogodę na całym świecie. Ostatnie El Nino w latach 2015/16 było jednym z najsilniejszych w historii i doprowadziło do rekordowych temperatur powietrza w 2016 r.

El Nino sprowadziło także suszę na Afrykę i powodzie na Amerykę Południową. W tym roku obserwujemy zjawisko przeciwne do El Nino zwane La Nina. Oznacza ono chłodniejszą od średniej temperatur powierzchni wody na Pacyfiku. Zgodnie z modelami WMO, istnieje 70 proc. szans, że El Nino powróci jeszcze przed końcem 2018 r. Nie tak intensywne jak trzy lata temu, ale jednak.

- WMO nie spodziewa się, że El Nino będzie tak silne jak wydarzenie z lat 2015/16, ale nadal będzie miało znaczący wpływ na klimat - powiedział Petteri Taalars, sekretarz generalny WMO.

Zjawiska El Nino pojawiają się zwykle co 5-7 lat. Tak krótki odstęp czasu od ostatniego El Nino sugeruje, że zmiany klimatu postępują szybciej niż się tego spodziewaliśmy. 

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiany klimatu | globalne ocieplenie | El Nino

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy