Bill Gates i Jeff Bezos jednoczą siły. Cel? Grenlandia
Firma KoBold Metals, wspierana przez miliarderów, m.in. Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, podpisała umowę z notowaną na londyńskiej giełdzie Bluejay Mining na poszukiwanie na Grenlandii kluczowych materiałów wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych.
KoBold, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do poszukiwania surowców, zapłaci 15 mln dol. w ramach finansowania eksploracji projektu Disko-Nuussuaq na zachodnim wybrzeżu Grenlandii w zamian za 51 proc. udziałów w projekcie. Akcje BlueJay wzrosły o 26 proc.
KoBold jest własnością Breakthrough Energy Ventures, funduszu klimatyczno-technologicznego wspieranego przez współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa, założyciela Bloomberga Michaela Bloomberga, założyciela Amazona Jeffa Bezosa oraz Raya Dalio, założyciela największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates.Poprzednie badania wykazały, że obszar w zachodniej Grenlandii jest podobny pod względem geologicznym do rosyjskiego regionu Norylsk, gdzie wydobywa się najwięcej na świecie niklu i palladu.
Inne inwestycje Gatesa i Bezosa
Bill Gates, oprócz udziałów w firmie Microsoft i działalności w fundacji założonej wraz ze swoją (już teraz byłą) żoną, przez lata poczynił wiele inwestycji. Jedna z nich były farmy i zakup ziemi. Jak twierdzi The Land Report, Gates ma w sumie 242 000 akrów ziemi w 18 stanach . To czyni z niego największego prywatnego właściciela gruntów na potrzeby upraw w USA.
Na polach należących do Gatesa uprawiana jest ponadto: marchew, cebula, soja i ryż. Jego pola uprawne znajdziemy w Luizjanie, Nebrasce, na Florydzie czy w stanie Waszyngton. Oczywiście Gates nie nadzoruje bezpośrednio upraw - ma inne rzeczy na głowie.
Jeff Bezos, po zrezygnowaniu z funkcji CEO Amazona, skupi się na swoim kosmicznym biznesie - firmie Blue Origin. Najbogatszy człowiek świata planuje również rozwój swojej organizacji filantropijnej.