Błyskawiczny i tani marker min lądowych

Naukowcy odkryli sposób na tanie i łatwe wykrywanie min lądowych - substancję rozpylaną przy powierzchni ziemi, która jarząc się zaznacza miejsca, w których znajdują się materiały wybuchowe.

Miny lądowe zostawiają okrutne i nieodwracalne pamiątki po konfliktach zbrojnych, czyniąc kalekami także niewinne osoby. Szacuje się, że w 64 krajach na świecie wciąż jest rozmieszczonych aż 110 milionów min. Wiele z nich znajduje się w strefach, w których panuje pokój.

Wykrycie i rozbrojenie jednej miny przeciwpiechotnej to wydatek rzędu 1000 dol. Inżynierowie z University of Connecticut opracowali specjalną substancję, która wykrywa miny bez obecności żadnej dodatkowej aparatury. Technologia wykrywa wybuchowe opary pochodzące z zakopanych obiektów, a te stają się widoczne w świetle ultrafioletowym.

Reklama

Technologia wykrywa nitrozwiązki, TNT i szereg substancji obecnych w plastikowych materiałach wybuchowych. Substancja jest szybka (działa już po paru sekundach), skuteczna (wykrywa jedną część na trylion) i niedroga. Rozwiązanie to wkrótce może trafić do powszechnego użytku we wszystkich miejscach,w których przeprowadza się proces rozminowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: materiały wybuchowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama