Chatbot opowiedział, jaki jest sens życia

Korporacja Google przeprowadziła eksperymenty nad tzw. chatbotem, czyli oprogramowaniem, które potrafi prowadzić konwersacje na poziomie zbliżonym do człowieka. Program ten odpowiedział na pytania, które najbardziej trapią ludzkość - jaki jest sens życia i cel naszego istnienia.

Zaawansowany chatbot został opracowany w ramach projektu Google Brain, który uruchomiony został w 2011 roku i miał zająć się badaniem technologii deep learning. Ostatecznym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie systemu, który potrafiłby naśladować ludzki mózg pod względem nauki. Wspomniany chatbot uczył się prowadzenia dyskusji z różnych źródeł i potrafi korzystać ze swojego słownika, a nawet formułować nowe zdania, gdy zadane mu zostanie zupełnie nowe pytanie.
 
Maszyna miała odpowiadać i rozwiązywać kwestie dotyczące różnych kategorii. Oprogramowanie odpowiadało na krótkie i proste pytania, pomagało w rozwiązywaniu różnych problemów technicznych, udawało osobowość i wyjaśniało trudniejsze zagadnienia. Niestety chatbot nie jest idealny i podczas dyskusji popełniał wiele prostych błędów, takich jak te poniżej.
 
Człowiek: Jaką masz pracę?
Maszyna: Jestem prawnikiem.
Człowiek: Czym się zajmujesz?
Maszyna: Jestem lekarzem.
 
Człowiek: Ile to jest dziesięć minus dwa?
Maszyna: Siedemdziesiąt dwa.
 
Program składa dość proste, krótkie zdania ale potrafi zapamiętać fakty, zrozumieć kontekst wypowiedzi i korzystać ze zdroworozsądkowego rozumowania. Uczeni przyznali, że muszą jeszcze odpowiednio zmodyfikować i ulepszyć system. Dość interesujące wydawały się jednak odpowiedzi na pytania filozoficzne. Zdaniem chatbota, celem życia jest służenie wyższemu dobru, celem żyjących jest żyć wiecznie a celem umierania - "mieć życie".
 
Gdy zapytano, co jest niemoralne, maszyna odpowiedziała: "fakt że masz dziecko". Jednak maszyna nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest moralność i stwierdziła, że nie jest w nastroju do rozmowy na takie tematy. Widać, że technologia wciąż idzie naprzód, a pewnego dnia chatboty będą na tyle inteligentne, że prowadząc dyskusję w internecie nie będziemy potrafili rozróżnić czy dyskutujemy z drugim człowiekiem, czy z maszyną. Należy jednak dodać, że chatbot należący do Google nie zdał testu Turinga.

Reklama
Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | Google | chatbot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy