Chiny budują wehikuł czasu? Wyciekły tajne dokumenty

​Największe chińskie państwowe laboratorium fizyczne poinformowało, że nie pomaga prywatnej firmie w budowie wehikułu czasu. To konsekwencje pewnej tajemniczej prezentacji z PowePointa, która wyciekła do internetu.

Na początku miesiąca po internecie zaczęły krążyć niepotwierdzone dokumenty, które zdawały się sugerować, że Instytut Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk współpracuje z prywatną firmą Ruitai Technology Development Technology nad czymś, co nazywa się "eksperymentalnym urządzeniem do generowania tuneli czasoprzestrzennych".

W serwisie 6Park News możemy przeczytać o szczegółach urządzenia:

"Urządzenie może zniekształcać czas i przestrzeń, kontrolować tempo przepływu czasu, przełamać barierę czasu i przestrzeni, a także może być szeroko stosowane do podróży w czasie, podróży międzygwiezdnych, przedłużania życia, itp. W ramach projektu planuje się wybrać lokalizację w Chinach i wydzierżawić obszar o powierzchni około 16 akrów w celu zbudowania bazy laboratoriów naukowych. Oczekuje się, że urządzenie będzie w stanie z powodzeniem przenieść eksperyment czasoprzestrzenny 7-12 miesięcy po tym, jak fundusze zostaną uruchomione."

Reklama

Według 6Park zespół stojący za projektem "osiągnął wstępne porozumienie o współpracy z zespołem badawczo-rozwojowym złożonym ze znanych ekspertów i pracowników naukowych Instytutu Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk," oraz że Charles Kuen Kao, chiński fizyk i laureat Nagrody Nobla "rozpoznał i pochwalił" urządzenie.

Niedługo po tym, jak prezentacja z PowerPointa wyciekła do internetu, Instytut Fizyki Wysokich Energii Chińskiej Akademii Nauk wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaprzeczył swojemu zaangażowaniu w projekt. 

"Nie jest prawdą, że nasz instytut i wspomniana w artykule firma Ruitai Technology Development Technology i jej personel miały ze sobą kontakt i współpracowały, a nasza firma nie będzie ponosić żadnej odpowiedzialności prawnej za jakiekolwiek straty spowodowane jej fałszywą propagandą".

Jeszcze dziwniejsze jest to, że Ruitai Technology Development Technology jest firmą dopiero od 31 grudnia 2020 roku. Firma zaprzeczyła również swojemu udziałowi w realizacji projektu, twierdząc, że platforma informacyjna "błędnie stworzyła prezentację".

Czy to oznacza, że doszło do klasycznego nieporozumienia? Na ten moment trudno stwierdzić, bo nie sposób jednoznacznie określić, czym jest "podróż w czasie" - to kwestia semantyki. Niektórzy twierdzą, że może chodzić o jakąś formę hibernacji (np. związaną z krioniką). Z pewnością możliwość wstrzymania, a następnie wznowienia życia w określonym przedziale czasowym pasuje do dosłownej idei podróżowania w czasie. Ale w przeciwieństwie do, powiedzmy, używania laserów do zaginania czasoprzestrzeni, przedłużanie życia nie powoduje cofania się w czasie, co jest zazwyczaj kluczową częścią każdego schematu podróży w czasie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fizyka | Cząstki elementarne | wehikuł czasu | podróże w czasie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy