Reklama

Chiny mają pierwszy elektryczny statek towarowy

Chiny zaprezentowały pierwszy na świecie całkowicie elektryczny statek towarowy.

Statek o tonażu 2000 ton został zbudowany przez Guangzhou Shipyard International Company Ltd. Po trwającym dwie godziny ładowaniu baterii może pokonać dystans 80 km. Dwie godziny to mniej więcej tyle czasu, ile potrzeba do pełnego rozładowania statku po zadokowaniu.

Statek ma długość 70,5 m i dysponuje akumulatorami o pojemności 2400 kWh. Jest w stanie przemieszczać się z prędkością 12,8 km/h. Nie jest to najszybszy pojazd elektryczny na świecie, ale biorąc pod uwagę jego możliwości i drogę transportu, niewątpliwie jest spektakularny.

- Ponieważ statek jest w pełni elektryczny, nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Technologia wkrótce będzie używana w statkach pasażerskich - powiedział Huang Jialin z Hangzhou Modern Ship Design & Research Co, firmy, która zaprojektowała statek.

Jak na ironię, pierwszy na świecie całkowicie elektryczny statek jest używany do transportu węgla. Mimo że sam w ogóle nie emituje dwutlenku węgla, nadal w pewien sposób przyczynia się do generowania i rozprzestrzeniania gazów prowadzących do globalnego ocieplenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama