Czy peleryna może uratować życie?

Gdy trzeba odbić zakładników, policjanci z jednostki specjalnej zabierają ze sobą tzw. Hostage Protection Shields (HPS) – ogniotrwałe, kuloodporne przykrycia, które chronią nawet przed wybuchem granatu. Takiego stroju nie powstydziłby się sam Batman. Jak działają te pancerne peleryny?

Na twarzy porywacza maluje się zwątpienie oraz wściekłość. Policjanci nie dotrzymali słowa i szturmują bank. Jednak niestabilny psychicznie mężczyzna nie ma zamiaru się poddać. Skoro ma umrzeć, to przynajmniej nie sam. W końcu po co zabrał ze sobą granaty i pistolet maszynowy?

Mierzy z niego w funkcjonariusza z oddziału antyterrorystycznego, który wraz z zakładniczką rusza w kierunku wyjścia. Już ma nacisnąć spust, gdy widok przesłania mu błyskawicznie rozpostarta czarna płachta. Napastnik ostrzeliwuje ją, potem wyciąga zawleczkę granatu i rzuca nim w kierunku oddalającej się zasłony.

Reklama

Korytarzem wstrząsa eksplozja, powietrze przecinają odłamki – ale nienaruszona czarna ściana nadal przesuwa się do przodu, by w końcu zniknąć w wyjściu. Policjantowi i zakładniczce udaje się uciec bez szwanku dzięki... „czarodziejskiej” pelerynie. Co kryje się za tym nowatorskim elementem wyposażenia jednostek antyterrorystycznych?

Elitarne oddziały niemieckiej policji dziesiątki razy ćwiczyły taki scenariusz. Okazało się, że Hostage Protection Shield (HPS) to optymalny środek ochrony zakładników. Ta pancerna tkanina składa się z para­aramidów, niezwykle wytrzymałych włókien znanych lepiej pod nazwą kevlar. Dzięki nim posiada klasę ochronności IIIa. Jest nie tylko ogniotrwała, ale i zatrzymuje pociski kalibru 9 mm.

Mało tego! Nie są jej też w stanie przebić odłamki granatu ręcznego eksplodującego w odległości metra, przed którymi nie chroni tradycyjna kamizelka kuloodporna. Mimo swej wytrzymałości przykrycie jest niezwykle elastyczne.

Zamocowaną na plecach w specjalnym mechanizmie płachtę można rozłożyć w ciągu sekundy, pociągając za linkę przy pasku. Za pomocą umieszczonych na ramionach i dłoniach uchwytów antyterrorysta jest w stanie stworzyć nieprzenikalną ścianę o powierzchni 4 m² lub – w razie potrzeby – otoczyć zakładnika czymś w rodzaju namiotu.

Jedyny minus polega na tym, że wytrzymałość HPS odbija się na wadze. Składana peleryna Batmana waży 30 kg – nawet wysportowany policjant z jednostki specjalnej nie jest w stanie zbyt długo trzymać ramion w górze, tworząc kuloodporną ścianę. Nie ma jednak takiej potrzeby, ponieważ w zespole jest zawsze przynajmniej jeden snajper, który nie waha się zbyt długo, widząc porywacza z bronią...

Sprawdź, o czym jeszcze można przeczytać w nowym numerze "Świata Wiedzy"

Świat Wiedzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy