Dinozaury przemierzały kontynenty

​Niektóre z rodzin gigantycznych dinozaurów mogły powstać w Ameryce Południowej i przejść przez Antarktydę do Australii ok. 100 mln lat temu.

Savannasaurus elliottorum - nowo odkryty gatunek tytanozaurów
Savannasaurus elliottorum - nowo odkryty gatunek tytanozaurówmateriały prasowe

Dinozaury były w stanie odbyć taką podróż, gdyż w okresie Kredy istniały połączenie między kontynentami. Dwa odkrycia skamielin znalezionych w Australii rzucają nowe światło na tę teorię.

Obie skamieliny należą do zauropodów - grupy dużych roślinożernych dinozaurów z długimi szyjami i małymi głowami. Dalsza klasyfikacja doprowadziła do tytanozaurów, jednych z największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi.

Kierujący badaniami dr Stephen Poropot z Australian Age of Dinosaurs Museum powiedział, że odkrycie poszerza naszą wiedze o zwierzętach żyjących na Ziemi 95-98 mln lat temu.

- Otrzymujemy coraz pełniejszy obraz ogólnej fauny. I w rezultacie możemy zacząć składać go w całość. Dowiadujemy się, jak klimat wpływał na dinozaury, jak pokonywały one kontynenty i ewoluowały w czasie - powiedział dr Stephen Poropot.

Jedną ze skamielin znaleziono w pobliżu miejscowości Winton w regionie Central West Queensland. Odkryty gatunek nazwano Savannasaurus elliottorum. Uczeni odkryli również kości głowy innego z zauropodów - gatunku Diamantinasaurus matildae.

Odnalezione skamieliny pozwoliły wykazać, że tytanozaury żyły na całym świecie 100 mln lat temu. Było to możliwe dzięki przemieszczaniu kontynentów i zmianom globalnego klimatu. Wtedy większość Australii i Ameryki Południowej była połączona z Antarktydą. Gdy Savannasaurus elliottorum żył 95 mln lat temu, średnie temperatury na świecie były wyższe niż teraz, choć na biegunach było dość chłodno.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas