Do 2018 r. cała holenderska kolej ma być zasilana energią wiatrową

​Odnawialne źródła energii nabierają coraz większego znaczenia na całym świecie. Do 2018 r. w Holandii cała sieć kolejowa ma być zasilana prądem pozyskanym z energii wiatru.

Holandia od dłuższego czasu stawia na odnawialne źródła energii - już teraz jest nią zasilana połowa tamtejszej sieci kolejowej, czyli 2890 km trakcji. Holenderska firma energetyczna Eneco we współpracy z grupą VIXENS zajmującą się kolejami, chce do 2018 r. podłączyć do odnawialnych źródeł energii cały kraj.

W ramach podpisanej umowy, firma Eneco zobowiązała się do dostarczenia do 2018 r. 1,4 TWh (terawatogodzin) energii wiatrowej. Całość nie będzie jednak pochodziła z krajowej produkcji. Połowa ma być importowana, głównie ze Skandynawii. Planuje się także wybudowanie specjalnych kolejowych farm wiatrowych, dzięki czemu większe zapotrzebowanie na zieloną energię nie poskutkuje wzrostem jej cen.

W Holandii koleją rocznie jeździ ponad 1,2 mln osób. Być może nowa forma energii doprowadzi do jeszcze większego zainteresowania tą formą transportu pozostałych 13,8 mln Holendrów.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zielona energia | kolej | energia wiatrowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy